Живеете ли в мита, че бракът променя отношенията в една двойка? Много от моите неомъжени приятели често попадат в заблуждението, че след сватбата любовта си отива и отстъпва място на сексуалната апатия, грижите за децата, а в най-лошия сценарий на скандалите или безразличието.
Истината за семейните отношения обаче е различна. Особено днес, когато двойките избират да са заедно или не много по-свободно, отколкото преди. Това не означава, че всички бракове са безоблачни. Но следващите 6 мита за отношенията си заслужават вниманието.
Мит 1: Липсата на секс
Да, всички сме гледали „Женени с деца”, „Всички обичат Рейнмънд” и куп семейни сериали, в които сексът е мираж. Една от големите заблуди обаче е, че любовните игри приключват с брака.
Естествено, интензитета в леглото се променя с напредването на връзката. Но дали сте женени с партньора си от 10 години или просто сте гаджета от 3, не е водещо за горещите ви преживявания. Много двойки губят тръпката в леглото още преди да стигнат до брак. За това нека спрем да го обвиняваме за лошия сексуален живот.
Мит 2: По-лош секс
Още един мит основан на предишния – че с времето партньорите вече не се раздават в леглото. Приключенията и игрите отстъпват място на „нещо малко и набързо”, а за повторение и дума не може да става.
Факт е обаче, че за добрия секс не е важно количеството, а качеството на общуване между двама души. То се изгражда с доверието помежду им. Ако нямате доверие, че човекът до вас ще остане с вас след някой не чак толкова смайващ експеримент, то трудно бихте го направили.
Мит 3: Скандали и липса на топлота
Масово днес семейните отношения са представени като вечни скандали и препирни. Не, че те никога не се случват, но да се каже, че причината е в брака, е нелепо.
Много двойки се карат ужасно и без да са си разменили обети. И обратното много семейства се разбират великолепно след сватбата. Къде е разковничето – отново в опознаването. Ако знаете, че партньорът ви ще ви изслуша и подкрепи, а няма да ви зареже при първата грешка, ще подхождате по-малко агресивно и с търпение в споровете помежду си. Освен това не винаги ще е въпрос на чест да сте оправи.
Една малка тайна - често подкрепям съпруга ми, дори по въпроси, в които зная, че не е прав. Казвам мнението си, но го подкрепям. Така в крайна сметка, когато начинанието не се развие по желания начин, той винаги си спомня, че съм била до него. И естествено ми връща жеста със своята подкрепа във важни за мен моменти.
Мит 4: Парични скандали
Най-честите причини за проблеми в двойките са свързани с пари. В това число не говорим само за хора, сключили брак, но и за такива, които живеят на семейни начала с деца. За това в стотици вицове за женени двойки жените се представят като унищожител на мъжката заплата.
Е, имаме малка изненада. В наши дни много жени вадят повече пари от половинките си и издържат семейството. Разбирателството по отношение на това за какво ще се харчи у дома е въпрос на комуникация. Ако тя липсва по принцип, то парите са само катализатор на напрежението.
Понякога компромисът в стил огромен телевизор за хола вместо гардероб е съвсем необходим. Но всяко прекаляване и узурпиране на парите в семейството показва само, че партньорите не са надраснали собственото си его и още се опитват да се наложат над другия. В такива моменти е хубаво да си припомнят, че бракът е равностоен съюз, а не вид робство.
Мит 5: Край на романтиката
Цветята, подаръците, вечерите навън са само за любовницата. Немитите чинии, дупките по боксерките, космите в носа са за съпругата. Не е красиво нали?
Този мит за брачните отношения отново е преекспониран заради филмите и сериалите. Той убеждава много двойки, че със сватбата настъпва край на романтичните чувства и жестове. В действителност обаче това се случва и в отношения, които не са обявени пред закона. И в двата случая страхът от самотата отлага раздялата.
Мит 6: Бракът значи деца
Един от големите митове е, че бракът е заради децата и когато двама души се оженят, то скоро ще се появи и бебе. В действителност обаче нито децата, нито близките са аргумент двама да отидат до олтара.
Все повече женени двойки, които срещам, нямат деца. И обратното – двойки без брак с по 2 или 3 хлапета. Макар да е всеобщо схващане, че за женените висша цел е възпроизводството им, това изобщо не е така. Много от тях се наслаждават именно на живота си в двойка.
Мит 7: Вече няма Аз, само Ние!
И за десерт един от любимите аргументи на противниците на брака - че той убива и индивидуалността. Наистина има много двойки, които след няколко месеца започват да говорят за себе си в множествено число и да са като слепени със съпруга/съпругата си. Това обаче не е характерно само за женените, а и за млади и лудо влюбени хора, които имат навика да узурпират партньора си. Така че подписът не променя по никакъв начин поведението им.
В същото време познавам десетки семейства, в които всеки от партньорите е изключително ярка и амбициозна личност, която има свои собствени планове и идеи за развитие. Не, бракът не му пречи за тях. Дори помага - когато знаеш, че ще се прибереш в топъл дом, при любим човек и ще можеш да споделиш личните битки, които си водил през деня.
И за финал: бракът не е с нищо повече от една любовна връзка. Разликата е в това, че при него всеки от партньорите засвидетелства пред целия свят своята отдаденост, дава обещание за грижа и внимание. Магията на ритуала не е в скъпите тоалети и празненство, а в едничкото лично обещание към себе си – открих Единствения!