Денимът е онзи съществен елемент от гардероба ни, с който най-често ще ни засечете... но и този, който най-често предизвиква нервни кризи в пробните. Дънките – приятел и враг на жените от над 100 години...
И все пак когато откриете правилния чифт – всичко си идва на мястото, чувствате се по-щастливи, уверени и спокойни. Затова е редно да посветим една статия на дънките и да научим нещо повече за тях, за целта подбрахме 16 факта за денима, които най-вероятно не сте чували преди:
- Думата „деним” произлиза от френския израз „де ним” (от Ним). Някога моряците в Генуа се обличали в груб син плат, който станал популярен и във Франция. Французите искали също да произвеждат такива панталони, но нямали точната технология. Все пак около XVI век в градчето Ним изобретили много подобен плат от груба вълна. Интересно е, че французите казвали, че този плат е с цвят джин, тоест генуезкия цвят.
За рождена дата на дънките се смята 20 май 1873 г., когато Джейкъб Дейвис и Леви Щраус получават патент за сините дънки.
- Първоначално дънките са наричани „гащеризони до талията”, но Леви Щраус заложил на по-продаваемо име – джинси. То, също като деним, произлиза от френски – от името на града Генуа, който на френски се чете Генз, а на италиански Дженоа и затова станало дженс/джинс.
- А защо ние ги наричаме дънки, а не джинси? Дънки произлиза от грешното произнасяне на дънгари, което е много подобен плат на денима и произлиза от селцето Донгари, Мумбай. Първоначално дънките у нас се произвеждат от този плат и затова е останало това наименование.
- Най-скъпите дънки в света са направени от Secret Circus и струват малко под 2,5 милиона лева. Задният им джоб е украсен с 15 диаманта.
- Статистически погледнато, за мъжете е по-лесно да намерят дънки, които да им пасват добре.
- Във Великобритания купуват 86 млн. дънки всяка година, а в САЩ – 450 млн.
- Във Великобритания средностатистическата жена притежава 10 цифта дънки. А всеки американец – 7.
Ив Сен Лоран е казал, че му се иска той да е измислил дънките, защото те притежават „експресивност, скромност, сексапилност и простота.”
- През 2007 г. BBC предрича края на дънките. В същата година във Великобритания са похарчени 1,51 млрд. паунда за дънки.
- През 2015 г. към речника на Оксфорд се добавят 500 нови думи, една от тях е „джегинг” (jegging), което е клин, който прилича на прилепнали дънки.
- Дънките първоначално били предимно индигови и кафяви, защото така по-лесно се прикривала мръсотията по тях.
- В един бутик в Ню Йорк първи се сетили да избелят чисто нови дънки, така че да се получи износен ефект. Тези дънки станали моментален моден хит.
- Оранжевите шевове на дънките на Levi's са патентовани като тяхна запазена марка.
- Сините дънки били забранени на някои места (училища, театри, ресторанти) през средата на миналия век, защото на тях се гледало като бунт срещу конформизма.
- 50% от всички дънки по света се произвеждат в Азия, най-вече в Китай, Бангладеш и Индия.