Как да разпознаем човек, който бърка приятелството със зависимостта? Дали това е начин на себеутвърждаване или дори експлоатация на тези, които са му станали близки? Ето един списък с пет точки, които ще отговорят на тези въпроси.
Всеки има своя собствена концепция за това какво е приятелството и тя се променя с възрастта и житейските ситуации. В някои моменти имаме нужда от компания за забавление и почивка, в други имаме нужда от топлина и подкрепа. Някои хора предпочитат да общуват с приятелите си всеки ден, други предпочитат да се срещат с тях само веднъж годишно. Всичко това е естествено. Това, което трябва да направите, е само да намерите правилната компания.
С течение на времето обаче приоритетите ни често се променят. Хората създават семейства, сменят работата и местожителството си и старите познати вече не са на първо място. Ценността на приятелството се крие в способността да се поддържат отношения, независимо от честотата на комуникацията и срещите. По един или друг начин е голям успех, ако в близкото си обкръжение имате хора, които познавате повече от 10-15 години.
Но не всеки знае как да бъде добър приятел. Някои хора само създават илюзията, че са в близък и топъл контакт с другите, а всъщност те изобщо не ценят приятелството, защото не осъзнават истинското му значение. Маргарита Алексеева, клиничен психолог и ОКР терапевт, разказва повече за тази част от човешката психология.
Как да разберем, че човек не знае как да бъде приятел: признаци
Признак № 1. Той умишлено избира по-малко успешни хора за свои „приятели“.
До такъв човек се чувствате като че ли сте в „свитата на крал“. Той използва вас и другите, за да създаде среда, в която да се чувства по-успешен. Желанието му за самоутвърждаване се проявява чрез разделение по доходи, статус и популярност. Той избира хора в обкръжението си, които са с по-малко финансови възможности, за да утвърди своето негласно лидерство. На фона на подобна среда „царят” затвърждава своята значимост. Докато вашето подчинение е от полза за него, той с готовност ви приближава до себе си. След като постигнете успех, било то финансов, кариерен, или семеен, вие автоматично бивате премахнати от неговия списък с приближени.
В истинските приятелства няма място за йерархия. Има уважение към личните граници и приемане на различни социални статуси. Ако човек следва комуникационен модел, базиран на доминиране, това неминуемо може да попречи на отношенията. Най-добрият вариант е да търсите приятели, с които имате близък начин на мислене и да растете заедно.
Признак № 2. Той смята себе си за „избран свише“, който е длъжен да направи този свят (и лично вас, като негов „приятел“) по-добър
Вторият признак, че един човек не знае как да се сприятелява, е язвителната критика. Той прави „добронамерени“ забележки с осъдителен тон, без иначе да иска ви чете морал. В същото време той дори не осъзнава, че подобно поведение не е присъщо за приятелствата. Този човек се крие зад добри намерения и игнорира молбите ви да спре да говори в този дух, считайки за своя мисия да „подобри“ човечеството. Един вид всезнайко, който от всичко разбира.
Истинските приятели подкрепят избора ви и не се стремят да се намесват в делата ви, когато не сте им поискали съвет. Те са готови да ви изслушат, дори да говорите за неща, които не са им близки. Без осъждане и без никаква критика. Често разказваме истории, просто за да споделим впечатленията си, да споделим емоциите и чувствата си с приятел.
Признак № 3. Ако той пише на своя „приятел“, когато има нужда от нещо
Третият признак, че един човек не знае как да се сприятелява, е, че той си спомня за своите „приятели“ само в моменти на нужда. Всички контакти с такъв човек се основават на едностранни услуги и помощ. Започвате да усещате предварително, че ако този човек се обърне към вас, то значи скоро ще последва молба от негова страна. В такъв тип комуникация липсва истинско приятелство и в крайна сметка ще доведе до чувство на разочарование.
Добрата новина е, че тези ситуации могат да бъдат страхотна възможност да развиете умението си да казвате „не“. Способността да отказвате е важен елемент от самочувствието и защитата на вашите граници. Ако чувствате, че ви използват, най-добре е просто да избягвате максимално такива хора.
Запомнете, че истинското приятелство се основава на взаимно уважение и подкрепа, а не на експлоатация.
Признак № 4. Той почти никога не поема инициативата просто да прекарва време с „приятеля“ си, било то да си чатят или да се видят.
Един от основните закони на приятелството е участието на двама души в една връзка, в която всеки от тях инвестира своите емоционални ресурси и време. Истинското приятелство означава да имаш място за своя приятел в живота си и искреното желание да общуваш с него.
Ако човек използва приятелството само за свои нужди, или се съгласява на разговор/среща, само ако вие го предложите, но сам той не поема инициативата, не се обажда и не предлага да прекарате време заедно, тогава можем да кажем с увереност, че той не знае как да бъде истински приятел.
Приятелството е специална връзка, която изисква взаимни усилия и желание. Когато единият не участва активно във взаимоотношенията, приятелството им става едностранчиво и губи своята стойност.
Признак № 5 (и най-неочакваният от всички). Той винаги е до своя „приятел“, готов да изостави всичките си дела и да дойде при първото му обаждане, да му заеме пари и да помогне с каквото може.
Това може да ви изненада много, но човекът, който е готов да помогне по всяко време на деня - физически, емоционално или финансово - също не знае как да бъде приятел. Той доброволно ще се откаже от всичко, за да спаси своя „приятел“. Буквално нетърпелив да се бие със света, за да помете всички тежести от плещите на своя приятел и да направи живота му по-добър. В случая вече не говорим за приятелство, а за един вид зависимост.
За такива хора е изключително важно да се чувстват необходими и значими. Те са готови не само да се втурнат на помощ, но и да включат своите приятели и роднини, като се оправдават с желанието да помогнат на „много добър човек“.
Има правило за оказване на помощ: искам, мога, помолиха ме.
Запомнете това правило. Трябва да помогнете дори на най-близките си приятели въз основа на факта, че е по силите ви, имате ресурси и сте били помолени. Зависимият приятел може да ви втълпи, че вие се нуждаете от неговата помощ и след това да се възползва от възможността да ви каже колко много е направил за вас.
Виж още:
Как желанието за секс е свързано с вашето финансово състояние
Стари моми: Тези звезди избраха да живеят сами и не съжаляват
Приятели "с привилегии": Готови ли сте за такава връзка?