В храненето има тенденции не по-малко променливи от тези на модния подиум. Един сезон всички са луди по фреш от репички и краставици, а на следващия, той се приема за досадно и скучно хапване.
Кои са новите тайни за постигане на пълноценно здраве и 6 вече скучни храни, може да откриете в редовете по-долу.
1. Тост с авокадо
Ако преди време всички щяха да ви похвалят за изобретателността да сложите намачкано авокадо на препечен хляб, то днес подобна кулинарна авантюра не изненадва почти никого. Разбира се авокадото никога няма да излезе от мода заради своите полезни мазнини и витамини, но хлябът става все по-демонизиран заради глутена. За това новият must-eat в модерната кухня напълно изключва филийката и вече е запечено яйце върху авокадо. Вкусно, засищащо и богато на полезни съставки.
2. Плодово смути
По правило първите опити към здравословната закуска в чаша винаги са с плодови смутита. Те са сладки и вкусни, пристрастяващи и почти идеални за всеки сезон… Уви все повече експерти по храненето отричат напълно плодовите смутита и фрешове, тъй като количеството захари в тях идва в повече на организма. За това пък в равностойна комбинация със зеленолистни зеленчуци като спанак, кейл, рукола, магданоз, течната храна се превръща в елексир за здраве й хубост.
3. Паста
Вечната паста изглежда като бастион в храненето на няколко нации от векове. Без нея италианската кухня едва ли би ни привличала толкова силно с вкус и аромат. Напоследък обаче храненето без глутен и дори без зърна се счита от нутриционистите за новата оптимална диета. За да заменят пастата, те прибягват до сурови спагети от тиквички, краставици или други неутрални по вкус зеленчуци, към които се добавят сурови или минимално преминали термична обработка сосове.
4. Суперхрани
Модата по суперхраните, които съдържат огромни количества полезни вещества в малки дози продукт, едва ли скоро ще напусне здравословната кухнята. А и не е необходимо изцяло да се лишим от всички полезни супер зърна, семена и прахчета. Факт е обаче, че наравно с чуждоземните елексири у нас има безброй полезни храни, които подценяваме, защото са ни известни още от нашите баби. Така например новата алтернатива на годжи бери в света е… аронията. Шипката пък е друга позната у нас храна, по която са луди специалистите по хранене в Америка и Великобритания. Черници, коприва, бъз пък са сред позабравените, но все така полезни суперхрани, които доскоро присъстваха в дома на всяка домакиня.
5. Кълнове
Покълналите семена или ядки, напоследък все по-рядко присъстват в салатите на експерите по здравословно хранене. Причината е, че често доставят дискомфорт на стомаха, а заради трудната си преработка, мнозина ги избягват в диетата си. Разбира се, това веднага отваря нова възможност за експеримент – поници и ферментирали храни. Поници са развили се млади растения - слънчоглед, репички, цвекло, рукола, царевица, на които се отстраняват коренчетата. В тези млади растения се запазват всички полезни ензими, витамини и микро елементи.
Ферментацията е друг процес, на който здравословното хранене обръща специално внимание. При него продуктите се обогатяват с ензими, които подпомагат храносмилането и улесняват усвояването на полезните вещества от тялото. Тя е и най-лесният и достъпен начин да си набавим нужните за здравето ни пробиотици, от които зависи поддържането на баланса на микрофлората в червата и общото физическо здраве на организма.
6. Лененото семе и масло
Лененото семе бързо замени рибеното масло, като подходяща за вегетарианци източник на омега 3 мастни киселини. Блогари и експерти по храненето масово го добавяха в закуски, шейкове и снаксове. Дали обаче се полезните мастни киселини от лена се усвояват добре от тялото? Оказа се, че митът за полезните качества на лененото семе и масло е поредната заблуда в здравословното хранене. Човешкото тяло се нуждаете от следните форми на омега-3 мастни киселини – еикозапентаеновата киселина – EPA и докозахексаеновата киселина – DHA, които поддържат доброто функциониране на тялото. Какво количество EPA и DHA има в лененото семе? Никакво. Онова, което лененото семе съдържа е алфа-линоленова киселина, която трябва да бъде преработена в EPA и DHA, за да е полезна за тялото. В действителност тялото преобразува много малко количество алфа-линоленова киселина във видовете омега 3 мастни киселини, които са си необходими за пълноценно здраве.
Какво го замести? Една от храните, които все повече добива популярност сред холистиците е черен дроб от треска. Той е богат на изключително важните за организма омега 3, витамин D и витамин А. Три от елементите, които са в недостиг на огромен процент от населението на България, както и на света.