5,25 трилиона пластмаса се носи из Световния океан, но има хора, които се опитват да променят този плашещ факт. Находчивите изобретатели са измислили машини, техники и иновации, с които да спасят океаните.
Днес искаме да ви споделим техните истории.
1. Екобетонът помага на кораловия риф
Бетонът е един от най-популярните материали на планетата, но е много вреден за морските обитатели заради химикалите, които съдържа. Една компания обаче се опитва да промени това. ECOncrete предлагат по-екологичен бетон, който освен това е и по-издръжлив.
Техните продукти съдържат много малко бетон, имат екологичен състав и дизайн. Продуктите им са специално проектирани, за да бъдат поставени във водата, без да пречат на морските обитатели – техните бетонни блокове се оказват идеални домове за малките рибки и коралите.
2. Ядивни рингове
Много морски обитатели се заклещват в пластмасовите рингове от безалкохолни напитки или бира. Други пък се опитват да ги изядат и така се нараняват. Saltwater Brewery е компания от Флорида, която не иска нейните продукти да навредят на морските животни, затова са измислили опаковки, които стават за ядене и са биоразградими.
3. Робот, който събира пластмаса
Този робот може да идентифицира малките частици пластмаса в океана и да ги улови. Изобретението е измислено от шестокласничката Анна Ду. Роботът ѝ се управлява дистанционно и използва инфрачервена светлина, за да разпознава малките частици пластмаса.
4. Кошче за боклук във водата
View this post on Instagram
Seabin Project прилича на обикновена кофа за боклук, само че се поставя във водни басейни. Неговите изобретатели са го създали с цел да обира боклуците около пристанищата. Кошчето засмуква водата и улавя пластмаса, препарати и други боклуци, а после изпуска чистата вода. Кошчето може да събере почти 2 тона боклук за един ден!
5. Роботизирана лодка, която може да засмуче 150 тона пластмаса
SeaVax е роботизирана лодка, която ще може да събира пластмаса от океана. Засега е само прототип, но нейните разработчици се надяват лодката да побира до 150 тона пластмаса. Ще бъде задвижвана от слънчева енергия и вятърни турбини, което ще я направи още по-екологична.
6. Машина, която също почиства пластмаса
Голямото тихоокеанско сметище е толкова огромно, че някой го определят като цял континент. Но дните му са преброени. Датският изобретател Боян Слат е прекарал 5 години в разработване система, която ще чисти океани и морета. Системата се казва „Уилсън“ и е оборудвана с големи тръби, които засмукват пластмаса. Системата вече работи върху тихоокеанското сметище и се смята, че ще изчисти половината от него в следващите 5 години.
7. Покритие от калций предпазва коралите
Големият бариерен риф е застрашен от слънчевите лъчи, които нагряват водата. По-топлата вода увеличава киселинността на средата, което води до обезцветяване на коралите. Учени от Мелбърнския университет и Австралийския институт по морски науки са разработили биоразградима формула, която да предпази коралите.
Веществото е изградено от калций и се пръска във водата, при което се създава покритие, което поддържа водата хладка и намалява влиянието на слънчевите лъчи.
8. Нови домове за рибите
Тези леговища за рибки са създадени от компанията ARC Marine. Те са създадени от екологични материали и имитират коралов риф, осигурявайки на множество морски обитатели подслон, храна и по-чиста среда.
Те се поставят на места, където коралите са намалели.
9. Инвитрото помага и на коралите
Австралийски учени възвръщат живота в Големия бариерен риф и в кораловите рифове на Филипините. Те използват нови методи за инвитро – взима се коралова ларва и се размножава в лабораторни условия, по-късно тези корали се поставят на засегнатите места от рифа.
10. Биоразградими пакетчета
Ooho! са ядивни пакетчета, направени от водорасли. В тях могат да се съхраняват вода, сосове и други течности. Те се разграждат във вода и могат дори да се ядат. Така че вместо да изхвърляте пластмасовото шише, след като изпиете водата, просто изяждате едно такова пакетче.