Виждали сме много от тези картини, знаем кои са авторите им, но кои са жените на картините? Кои са дамите, послужили за вдъхновение, чийто образ е увековечен за поколенията? Скандали, любовни авантюри и мистерии - някои от тях продължават и до днес...

Мадам Х – Джон Сингър Сарджънт
Джон Сингър Сарджънт е най-успешният художник на своето време, известен с колекцията си от портрети. Жадуващ за слава, Сарджънт моли дама от висшето общество да бъде модел за неговата живопис. Младата Вирджини позира изправена гордо, а главата й е леко в профил. Сарджънт завършва своето произведения и го излага на показ в Париж през 1884 г. Скандал в обществото предизвикват дълбоко изрязаната рокля и мъртвешки белият грим, но това не възпира един от музеите във френската столица да купи картината на Сарджънт през 1916 г.



Пламенен юни – Лорд Фредерик Лейтън
Пламенната картина на художника очертава класическия му характер, напомняйки ярко на скулптурата „Нощ” на Микеланджело. Лейтън изобразява върху платното английската актриса Дороти Денел в момент, в който тя си почива. Художникът избира Дороти, тъй като за него тя е идеалът за женска красота. Слуховете потвърждават това, което виждаме на картината, Лейтън е бил влюбен в Дороти, но връзката им била невъзможна заради разликата в годините им - тя на 28, той на 70 г.



Мадам Жину – Винсент ван Гог
През 2006 г. известната картина бе продадена на търг в Ню Йорк за повече от 40 млн. долара. Тя е една от поредицата пет живописни творби, които през 1890 г. Винсент ван Гог създава в чест на приятеля си, художника Пол Гоген. Мадам Жину е била собственичката на кафенето, в което двамата художници са прекарвали много часове при престоя си в Арл. Картината била извършена в един от най-тежките периоди за художника, когато той приключва приятелството си с Гоген и отрязва ухото си.



Портретът на Гала – Салвадор Дали
Портретът изразява жената на художника Гала Дали, неговата муза, която той нарича „агент между гения и реалния свят”. В началото на 30-те години на миналия век, Салвадор Дали започва да подписва картините си както със своето, така и с нейното име, показвайки отдадеността и обожанието, които изпитва към Гала. Причинил й много болка поради многобройните си извънбрачни връзки, Дали създава това произведение на изкуството, за да покаже на жената до себе си, че тя е единствена за него, казвайки: „Тя ме спаси от лудостта.”



Момичето с перлената обица – Йоханес Вермер
Един от шедьоврите на холандския художник, в който той използва перлената обица за фокусна точка в картината. Най-предполагаемият факт е, че момичето е Мария Вермер, най-голямата дъщеря на художника. Малко по-късно е публикуван измислен роман със същото име, в което момичето с перлената обица е детегледачка, въпреки това не съществуват никакви исторически доказателства, подкрепящи тази теза. Вермер получава признание за таланта си едва след смъртта си.



Майката на Уислър – Джеймс Макнийл Уислър
Първоначално художникът кръщава картината „Сиво и черно: Майката на художника”. По време на създаването на произведението майката на Уислър е била на 67 г. и за нея е представлявало трудност да позира с часове, без да се движи, ето защо картината е рисувана с месеци. През 1934 г. излиза лозунг с картината на Уислър, на който пише: „В памет и чест на американските майки”. Почитателите на Мистър Бийн пък ще се досетят, че тази творба играеше ключова роля в един от филмите за забавния англичанин.



Портрет на Дора Маар – Пабло Пикасо
Пабло Пикасо и Хенриет Теодора Маркович, псевдоним Дора Маар, са двойка в продължение на десетилетие през 30-те и 40-те години на миналия век. Зашеметяващо красивата френска фотографка, поетеса и художничка е най-прочута с ролята си на лична муза, интелектуален партньор, модел и спътник на Пикасо. Известно е, че художникът често е наранявал Хенриет, изобразявайки я в гротескни, ужасяващи форми, но въпреки това любовта им се съхранява с години.



Портрет на Адел Блоч-Бауер – Густав Климт
Адел е съпруга на един от спонсорите на твореца, но въпреки това имала и тайна афера с Климт. В резултат на тази история, тя била единствената дама от висшето общество, която художникът се съгласил да рисува два пъти. Оригиналната картина е била открадната от нацистите, но се завръща отново през 2006 г., когато е продадена за рекордните 135 милиона долара.



Мона Лиза – Леонардо да Винчи
Повечето хора знаят, че художникът е Леонардо да Винчи, но самоличността на жената все още е загадка за мнозина. Съществуват спекулации, че дамата от картината е автопортрет в женска форма. Въпреки това най-общоприетата теория е, че жената с енигматичната усмивка е Лиза Герадини - съпруга на Франческо ди Бартоломео, който поръчал нарисуването на портрета. Твърди се, че когато Леонардо започнал картината Лиза била на 24 години и имала две деца, често я наричали "Джоконда", което означава весела, игрива. Понастоящем мистериозната дама пребивава в Лувъра, където е построена специална стая само за нея. 



А кои са вашите любими женски образи в изкуството?