На 8 ноември по традиция отбелязваме Архангеловден. На този ден църквата еотдава чест на светите ангели и най-вече на св. архистратиг Михаил, когото смята за вожд на небесните сили.
В българските вярвания Свети Рангел (както било истинското име на Архангел Михаил) бил един от братята светци-юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите души. Вярвало се, че той взима душата на умиращия, подавайки му обикновено ябълка (китка). По тази причина той бива възприеман от населението като ангел на смъртта и оттук идват народните му названия - душовадник, вадидушник.
Според народния фолклор, Архангел Михаил бил красив, млад момък, който изважда душата с нож или сабя от тялото на човек. Поверието гласи, че ако мъртвият си отива с усмивка, значи свети Рангел му е дал ябълка, а ако умира в конвулсии, светията му е подал да изпие горчива чаша. Смятало се, че след като извади душата, светията, наричан още и Душевадника, отвеждал душата в отвъдното, където го чакал Св.Петър. Заедно премервали на везните греховете на душата и после я изпращали в Райската градина или във вечните мъки на Ада.
Вярва се, че почитането на покровителя на мъртвите ще осигури здраве и добър живот на живите, че ще му е по-леко на човек, когато дойде неговия ред да го навести. На този празник се правят се общи трапези, в чест на светеца и се приготвя курбан. Жените приготвят обреден хляб "рангелово блюдо" (рангелов хляб), "боговица" (богова пита), близък по пластика на фигурите до този за помен или погребение. От едно време се вярва, че именно следАрхангеловден започват "Мратинци" и "Вълчите празници".
По традиция на 8 ноември българската национална полиция чества своя патронен празник – Деня на Свети Архангел Михаил, символ на властта, реда и законността.