Още от детството ни на много момичета се казва: “бъдете добри, послушни, грижовни и не създавайте проблеми”. На пръв поглед това звучи много възпитателно и сладко, но зад това често се крие сериозен проблем - втълпяването, че трябва да сте удобни на другите.
Но къде е границата между желанието да помогнеш и момента, в който загубваш себе си? Защо да си „добро момиче“ е толкова опасно? Психологът Ксения Буракова отговаря на този въпрос.
1. Постоянното приспособяване към другите ви отдалечава от истинската ви същност.
Когато се опитваме да угодим на всички, ние постепенно губим себе си. Отначало това се проявява в дребни неща, като в избора на дрехи, смяна на интереси, приятели. След това настъпва във важните области, като работа и взаимоотношения. И един ден жената осъзнава, че живее живот, който не й носи радост. Изоставяйки собствените си интереси, често започваме да живеем нечия чужда мечта и това е сигурен път към вътрешното ни опустошение.
2. Желанието да сме удобни на другите ни лишава от чувството за самодостатъчност.
Когато “удобната” жена избира мъж, тя рядко мисли за своите собствени желания. Тя се страхува от самотата и се съгласява да е във връзки, които не й носят радост. Много партньорства се основават на такива отношения, но в тях няма щастие. Една жена заслужава повече: да бъде не само опора, но и да получава уважение и любов към себе си, развивайки своята индивидуалност.
3. Постоянното „да“ за другите е „не“ за себе си.
Когато жертваме желанията си в името да сме удобни на другите, в нас постепенно се натрупва напрежение, а след това и гняв. Често потискаме тези емоции, за да не унищожим образа на добро момиче отново. Но потиснатите чувства не изчезват, те се натрупват, за да избухнат някой ден.
4. Да си "добро момиче” е вътрешна забрана за правене на грешки.
Добрите момичета се страхуват да не грешат и не си позволяват да правят грешки. Те се страхуват да не разочароват другите и най-вече себе си. Но без да правим грешки нямаме развитие. Когато си позволяваме да правим грешки, ние растем. Това е естествен процес и изисква вътрешна свобода. На „добрите момичета” често им липсва точно това – правото да бъдат несъвършени.
Как да излезем от този омагьосан кръг?
1. Научете се да казвате „не“
Започнете с малки неща. Откажете се от нещата, които не ви харесват, и забележете как ще се промени вътрешния ви свят.
2. Задайте си въпроса „Какво искам?“
Това е един от най-честните въпроси. Започнете да слушате и да чувате себе си.
3. Дайте си разрешение да бъдете себе си
Опитайте се да изразите своите емоции и мнения стъпка по стъпка. Не забравяйте, че не е нужно да угаждате на всички.
4. Празнувайте „малките победи“
Дори да е нещо дребно, всяка малка стъпка към себе си вече е победа. И най-важното, не се страхувайте да не бъдете удобни за другите. Вашето щастие и вътрешен мир си заслужават понякога да кажете „не“ и да изберете себе си.
В заключение трябва да отбележим, че да си „добър“ не означава да угаждаш на всички. Истинската доброта започва с уважение към себе си и вашите нужди. Само тогава можем искрено и от все сърце да помагаме на другите, без да жертваме себе си.
Така че не се страхувайте да казвате „не“, изразявайте мнението си и отстоявайте границите си. Не забравяйте, че имате пълното право да направите това. И това няма и не ви направи лош човек. Напротив, това е пътят към по-здрави и хармонични отношения със себе си и с другите.