Англичанинът Адам Смит, собственик на верига от кафенета в Западен Йоркшир, успя да нахрани 10 000 души, като за целта използва 20 тона неизползвана от супермаркетите храна. Постъпката доведе до основаването на благотворителен проект, предава британския "Гардиън".
Така се ражда и проекта на Смит, наречен "The Real Junk Food Project", който се заражда именно в квартал на Лийдс - Армли, където той има кафене. Идеята му е храната, която бива изхвърляно, но е пакетирана и годна за употреба, да бъде приготвяна в различни ястия като яхнии, супи и сладкиши. Те ще бъдат предлагани в кафенето, като няма да имат поставена цена, а ще се заплащат от нуждаещите се на принципа "плати колкото прецениш". Ако тези хора нямат пари, за да платят топлото си ядене, те ще могат да помогнат например с измиването на съдовете след храненето или да почистят заведението.
Само за 10 месеца проектът на благородния мъж е нахранил над 10 000 души с цели 20 тона неизползвана храна, спеставяйки над 30 000 паунда.
"Супермаркетите са трън в очите ни. Много от тях гледат на нас като нисшестоящи. Имам случка с един мениджър на известна верига супермаркети, който дори си позволи да се изплюе в лицето ми. Проектът ни нарушава закона според тях, но ние всъщност искаме да променим закона и да накараме хората по света да се замислят за това какво правят супермаркетите с храната.", разказа пред Independent мъжът. "Често взимаме храна от контейнерите с отпадъчна храна на супермаркетите, ако се налага. Наблюдаваме ги как я изхвърлят, след това отиваме 10 минути по-късно и я взимаме. Над 90% от "отпадъците" са в перфектно състояние.", добави британецът.
Днес мъжът е повече от категоричен, че трябва да бъде направена спешна промяна в законодателството, която да помогне да се спре изхвърлянето на промишлени количества храна, основно от супермаркетите, докато в световен мащаб има гладуващи.
По официални данни точно Великобритания е държавата, която има най-висок процент "хранителна инфлация" в света - 47%. За сравнение - в САЩ този процент е 30.4%, в Германия - 22.1%, а във Франция - 16.7%.