Обсебена съм от идеята да намирам методи, които да ми помагат да свърша повече неща за по-малко време и с по-малко стрес. Отчасти защото мозъкът ми не си почива и за миг. Чувствам се като четиригодишно дете, което току що е изцяло три парчета шоколадов сладкиш. Има толкова много неща, които искам да направя, видя, науча, прочета, гледам и преживея, че ако не си оказвам ежедневна помощ в структурирането на деня ми, аз бих експлоадирала.
Другата причина е моят постоянно променящ се график. Между пътуванията, тренировките и нескончаемите приливи и отливи на живота – просто нямам ден в моя живот, който да нарека еднакъв с предишния.
И, нека бъде честна. Колкото повече момичето, което е вътре в мен, мечтае за ред и много продуктивен график, осъзнавам, че вътрешното ми аз иска също и своето време да потанцува по залез на плажа.
Хъм, колко стана часа? Един след полунощ? Разбира се, че мога да изгледам още един епизод от сериала си!“ Познато ли ви звучи?
Ще споделя с вас един от най-простичките ми методи за по-висока продуктивност, които ми дава сигурността, че правя точните неща всеки ден, без значение колко откачен е графика ми.
Отнема само 4 минути, но когато го приложите, ще преминавате през деня си изключително фокусирани. Като истински шампион!
Готови ли сте?
Планирайте деня си от предишната вечер!
Да, изключително лесно, по силите на всеки и е едно от най-полезните неща, които можете да направите за себе си. Независимо колко късно си лягате, преди да се отправите към леглото, отделете няколко минути и наистина премислете всичко, което имате да правите на следващия ден.
Ето как го правя аз. Първото нещо е да отворя календара си и да разгледам всички ангажименти, които имам за утрешния ден, и да преценя колко време всеки един от тях ще ми отнеме.
Например:
В 13 ч. планьорка с колегите – ще ми отнеме 30 мин.
В 15 ч. среща за интервю – 1ч. и 30 мин. с пътя
В 19:30 ч. водя урок по кизомба – 1ч. 30 мин.
Отдолу записвам всички проекти или задачи, които трябва да свърша през деня. Преценявам и, горе-долу, за кое колко време ще ми трябва. Понякога успявам за по-кратко време, понякога ми отнемат повече.
Например:
Да напиша имейли на чуждестранни колеги – 30 мин.
Да приготвя издания за подвързване – 1 час.
Да разпечатам важни текстове за баща ми – 30 мин.
Да довърша статия за Dama.bg – 1 час.
И накрая, записвам личните неща, които трябва да направя за този ден.
Например:
Да се обадя на приятел за рожден ден – 5 мин.
Да си купя хляб от лимец с квас – 30 мин. с пътя.
Това е! Изключително простичко е! Така знам точно кога трябва да съм на бюрото си, от което следва, че ще съм наясно кога трябва да стана, за да имам време за сутрешните си обичайни действия, които ми помагат да съм във форма и да свърша всичко без чувството, че постоянно бързам или че съм стресирана.
Най-лошото, което можете да направите е да се събудите, да седнете на компютъра си и да започнете да отговаряте на имейли. Така през целия ден ще имитирате, че вършите нещо и накрая нищо няма да сте свършили.
Никой не е перфектен и, разбира се, не всеки ден върви по план, но този метод ви дава най-добрата възможност да сте сигурни, че най-важните ви проекти ще бъдат осъществени, особено ако имате плаващ график.
„Ако имате план да живеете успешен живот, започнете с планирането на деня си“ - Мари Форлео
Виж още:
Успехът няма възрастови граници!
Кога и как да кажа на шефа си, че съм бременна?
7 трика, с които да се подготвиш за утрешния ден