Как да ограничите изхвърлянето на храна, да спестите пари и да използвате максимално добре хладилника си?
 
Най-вероятно изхвърлянето на храна не ви е чуждо, защото според някои статистики, голяма част от хората в развитите храни изхвърлят около 25% от храната, която купуват - най-вече защото я оставят да се развали. 
Дали ако хвърлим един бърз поглед в хладилника, няма да забележим кутия прясно мляко с изтъкал срок на годност, а в по-екстремни случаи - кашкавал, който е започнал да мухлясва?
 
Много хора си казват "Какво толкова - изхвърлям и купувам ново" - но това всъщност не е само пилеене на огромен ресурс храна, но и чиста загуба на пари. 
 
Един от най-добите начини да се справите по-добре с "управлението на храните вкъщи" е правилната организация на хладилника. Много често, когато всичко е нахвърляно безразборно, затрупваме храни, които по-късно намираме, но вече не са годни за консумация. Поради тази причина най-добре е да намерим възможно най-оптималния начин за съхранение на продуктите в хладилника. 
 
Съхранение и подредба 
 
Вероятно всеки от нас си има система, по която подрежда продуктите, но има голяма вероятност тя да не е съвсем правилна, тъй като не винаги групираме храните по подходящ начин. 
Предлагаме ви една примерна схема на подредба, която ще ви осигури удобство и ще ви помогне да изхвърляте възможно най-малко храна. 
 
Месо
Поставяйте пилешкото, свинското и телешкото в дъното на хладилника, тъй като там е по-студено, отколкото в предната част. И освен това, ако пържолите протекат, другите продукти няма да пострадат.
 
Плодове и зеленчуци
Обикновено в хладилниците има "чекмеджета", които са предназначени тъкмо за плодовете и зеленчуците, ако все пак там нямате място, поставете ги на възможно най-ниския рафт. Имайте предвид, че зеленчуците имат нужда от повече влажност, докато на плодовете им трябва им по-сух въздух. Дръжте ги отделно едни от други, за да забавите процеса на разваляне. 
 
Яйца и млечни продукти 
С изключение на млякото може да групирате всички млечни продукти (сирене, кашкавал, масло) и яйца съвсем спокойно. Те не се нуждаят от прекалено ниска температура, затова най-високият рафт или по-предните позиции са добро място за тях. Тъй като обикновено срокът им на годност е кратък, ги подредете така, че да виждате маркировката им, когато отворите хладилника. 
 
Подправки и сосове 
Идеалното място за тях е на вратата. Те не са особено чувствителни към промените в температурата. Някои видове кетчуп и горчица биха могли да запазят качествата си поне за месец, дори и извън хладилника. 
 
Остатъци 
Почти винаги ни остава нещичко от обяда/вечерята, което не изхвърляме и прибираме "за после". Но за да има полза от това прибиране, поставете чинията в лявата част на хладилника, на нивото на очите. Така със сигурност няма да го пропуснете следващия път, когато отворите вратата, търсейки нещо вкусно за похапване. 
 
Питиета 
Много хладилници имат специален рафт за бутилки, което е изключително удобно и полезно - използвайте го. Ако все пак нямате такъв, постарайте се да сложите напитките на нивото на очите, така че да ги виждате, когато отворите. Това се отнася най-вече за продукти с кратък срок на годност като прясното мляко например. 
 
Деликатеси (меса и сирена) 
Някои хладилници имат специални отделения за подобен тип продукти, които контролират както температурата, така и влажността на въздуха в тях. Ако нямате такива - най-доброто място за тези продукти е в дъното на хладилника, защото там е най-студено. 
 
Много е важно да умеете да групирате подобните храни заедно, така не само ще ви е по-лесно да откриете всичко, но и ще предотвратите изчезването на различни продукти в т.нар "черна дупка" на хладилника. 
 
Също така когато пазарувате, издърпайте по-старите неща напред и поставете новите зад тях на рафтовете в хладилника. Така ще консумирате любимите си продукти, преди да е изтекъл срокът им на годност.
 
Имате нужда от повече място? Цитрусовите плодове, ябълки, лук, домати, картофи, хляб, чесън и много други продукти не се нуждаят от съхранение в хладилник - можете да ги извадите съвсем спокойно, за да освободите място за по-належащите продукти. 
 
Хигиена и поддръжка на хладилника 
 
Поддържането на хладилника чист и без миризми е много важно, не само защото е по-лесно да намирате необходимото, но и от здравословна гледна точка. Ако нещо се разлее - избършете и почистете веднага (особено ако е протекло месо). Добре е да почиствате основно както хладилника, така и фризера поне веднъж месечно, за да се избегнат неприятните миризми и наслагвания. Малка кутийка хлебна сода в дъното на хладилника също е добра идея, ако искате да се предпазите от "аромата на хладилник". 
 
Едно от най-често пренебрегваните места в хладилника е диспенсърът за вода/лед. Филтърът трябва да се сменя поне веднъж на 6 месеца , в противен случай може да се появят мухъл и плесени, а това никога не е добра новина. 
 
Хубаво е и да почиствате и намотките, които се намират под или зад самия хладилник, тъй като ако се натрупа прекалено много мръсотия, може да се наруши въздухопотока. Това не е хубаво, защото се налага хладилникът да работи повече, за да достигне необходимата температура, което води до скъсяване на живота му и намаляване на енергийната ефективност. 
 
Да си купим нов хладилник 
 
Когато купувате хладилник, имайте предвид тези 3 неща, ако искате да бъде максимално ефективен: 
 
1. Енергиен клас. А - най-висок, G - най-нисък. Това е показател за енергийната ефективност на уреда - т.е. разход на вода и на ток. Обикновено уредите в по-високия енергиен клас са малко по-скъпи, но имайки предвид колко електричество и вода ще ви спести - определено си заслужава. 
 
2. Разместващи се рафтове 
Ако можете да размествате рафтовете в хладилника си, много по-лесно ще намерите оптималния вариант за разположение на продуктите. А и понякога имаме нужда от повече място - например, за да оставим тенджера с храна и купа със салата. Определено е огромно удобство, от което не бива да се лишавате. 
 
 3. Прозрачни чекмеджета - няма какво да обсъждаме - когато виждате какво има в тези чекмеджета, не само ще ви е по-лесно да се ориентирате с каква храна разполагате, но и със сигурност няма да я забравите там да се развали. 
 
Подредбата на хладилника не винаги разрешава проблема с изхвърлянето на храна. В такъв случай е добре да преразгледате и начина си на пазаруване. Като за начало направете списък само с това, което наистина ви е необходимо и когато отидете до магазина, се съобразете с него. Днешните супермаркети могат да бъдат много изкушаващи - не се поддавайте на триковете на търговците. Това ще ви спести пари и... дори килограми.