На 27 декември почитаме паметта на Св. Стефан - един от седемте ученици на Исус Христос, пръв архидякон и първият мъченик за християнската вяра. Стефановден се отбелязва на третият ден на Коледа.
За Св. Стефан се знае, че е една от първите жертви на християнската вяра. Легендата разказва, че юдейските началници веднага настроили народа срещу архидякона, тъй като били притеснени от нарастващия брой християни. Юдеите го оклеветили, че хули Бога и Мойсеевия закон и старейшините го осъдили на смърт. Извели го извън Йерусалим - в Йосафатовата долина, където разярена тълпа го замервала с камъни до смърт. Мъченикът коленичил и преди да издъхне, се обърнал към небето: "Господи, не им зачитай този грях!". Тялото му било оставено на зверовете и птиците, а самата Богородица наблюдавала мъченическата смърт на светията. Едва през V в. част от мощите му са открити чрез видение, което получил един свещеник. Днес те се намират в Сионския храм в Йерусалим.
Според традицията на този празник се "затваря кръгът" на старата година, а семейството задължително трябва да се събере около обща трапеза, на която има местни ястия, включващи свинско с кисело зеле и баница с месо.
Статистиката сочи, че Стефан е сред най-разпространените имена в България.
В превод то означава "венец", затова и на този ден празнуват и хората с имена Венцислав и Венцислава.