От страните с нормален климат през лятото като Ирландия, Шотландия и Канада до горещия в Близкия Изток и Южна Калифорния, на много места бяха отчетени рекордни температури.
Горещата вълна бе съпроводена с смъртни случая и рекордни температури.
В Сибир, където обикновено температурите не са високи, се наблюдава повишение пъти над нормалното за началото на юли.
В Африка температурите също поставиха нови рекорди. В Алжир те достигнаха 51,3 градуса. Последните толкова високи са били през 1963 година в Мароко.
Това са само малка част от високите температури, които се очакват в бъдеще. Глобалното затопляне се вижда все по-очевидно.
Но как всъщност изглеждаше светът през последните седмици:
Северна Америка
На континента се наблюдават горещини и висока влажност.
Най-високите температури са отчетени в Лос Анджелис, а рекордно ниски за това време на годината на върха Вашингтон и в Бърлингтън. Монреал също записва високи температури, както и Отава, където не само жегата царува, но и влажността е голяма.
Европа
Великобритания също отбеляза рекорди.
В Глазгоу, Шотландия температурата достигна 33,2 градуса, което е рекорд за града. Ирландия, по-точно Северна Ирландия, също не остана по-назад.
Евразия
Високо налягане, горещини – това наблюдават синоптиците и жителите на континента през изминалите седмици.
Най-високите температури са в Грузия и Армения. Южните части на Русия също страдат от необичайни температури.
Близкия Изток
Най-високите температури тук са измерени в Оман.
Интересно е, че дори и температурите през останалите сезони на места из света са се повишили. Температурни рекорди през изминалите години са поставени през април в Пакистан, 50,2 градуса, в Далас през ноември, както и в Калифорния, Испания и Иран. Най-горещото лято е било в Долината на смъртта през юли 2017 година.