Финансите са сериозна тема и затова повечето родители смятат, че не бива да я обсъждат с децата си. По този начин те смятат, че ги предпазват от големия и страшен свят на икономиката и увеличават безгрижното им детство, но истината е, че им правят само лоша услуга.
Според експертите трябва да разговаряш с детето си за пари от ранна детска възраст. По този начин поставяш основата на отговорното му отношение в бъдеще. Началото трябва да бъде поставено в предучилищната, а с всяка възраст да надграждаш познанията му с нови финансови концепции.
В списъка ни ще откриеш какви са основните финансови принципи, на които трябва да научиш детето си спрямо неговата възраст.
1. Предучилищна възраст
Детето ти няма да стане финансов експерт за една нощ, така че трябва да се задоволиш с едно по-бавно темпо, подходящо за възрастта му. В предучилищната ще трябва да го запознаеш с някои основни аспекти от финансите като например числата. Но за да го научиш, че всяко нещо си има цена и че парите имат стойност, трябва да го запознаеш със следните концепции:
- Прасе-касичката, в която ще спестява пари.
- Идеята, че ти трябват пари, за да купиш нещо и понякога трябва да почакаш, за да събереш достатъчно пари.
- Как да разпознава парите.
- Как да разпознава числата. Например можеш да го насърчаваш да чете етикетите на стоките, докато пазарувате.
- Да се опиташ да му обясниш каква е разликата между желания и нужди и че едните са по-приоритетни от другите. И как то трябва да се научи да степенува желанията и нуждите си, защото невинаги можеш да купиш всичко, което искаш.
- Разликата между големите и малките покупки.
- Как да показва благодарност за подаръците, които получава.
2. Началното училище
В тази възраст децата вече могат да разпознават парите и знаят, че трябва да платят, ако искат нещо в магазина. За да увеличиш финансовите му познания и да го насърчиш да развива уменията си, на тази възраст трябва да го научиш на следните неща:
- Как да определя рестото.
- Как да използва парите и как да събера същата сума с различни монети и банкноти.
- Колко на брой монети от един вид правят левче.
- Как да сравнява цените, докато пазарува.
- Как да пазарува спрямо бюджет. Например можеш да определиш някаква сума и да помолиш детето си да ти помогне при покупките за вечерята.
- Идеята, че ти ще му отпускаш пари, но то трябва да си ги заслужи.
- Как трябва да допринася за семейните спестявания, дори да е само с един лев. Например, ако имате касичка, в която събирате пари за следващата ви почивка или следващата голяма покупка (като кола или компютър), можеш да насърчиш детето си да „дари“ 1-2 лева за общото благо.
- Каква е идеята на банките.
3. Основното училище
На този етап детето ти по-често ще дава гласност на желанията си, които грешно бърка за нужди, и вероятно те ще са доста по-скъпи. Това е идеалното време да научиш децата си на концепцията, че трябва да работят, за да заслужат парите си, че трябва да бъдат търпеливи и да се научат да взимат обмислени финансови решения. За да насърчиш детето си да разсъждава, трябва да се фокусираш върху следното:
- Кажи му, че трябва да си заслужи джобните като изпълнява задълженията си – да си почиства стаята, да си пише домашните и т.н.
- Обясни му, че никога не бива да споделя паролите си, ПИН кода или каквато и да е лична финансова информация.
- Обясни му най-основните принципи на икономиката и пазара – как се създават продуктите, как се разпространяват и т.н.
- Обясни му, че финансовите му решения влияят върху краткосрочните и дългосрочните му цели. Например, ако днес си купи бонбони, това означава, че по-дълго време ще чака, докато има достатъчно пари, за да си купи видео играта, която иска.
- Разкажи му, че на света има хора, които нямат вашите възможности и как трябва да помагаме на хората в нужда.
4. Гимназията
Това са годините, в които детето ти става по-независимо финансово и поставя основите на това как ще се справя с парите като възрастен. В тази възраст трябва да го насърчиш да не разчита само на джобните си и да го научиш на следните уроци:
- Насърчи го да си намери почасова работа през лятото.
- Обясни му идеята на данъците и осигуровките.
- Станете доброволци заедно.
- Обясни му концепцията на дебитните и кредитните карти, на заемите и лихвите.
- Обясни му, че различните университети имат различни такси и някои са много по-скъпи от други. Особено ако иска да учи в чужбина.
5. Преди отиването в университет
В тази възраст детето ти може да направи финансови решения, които да имат дългосрочен ефект. Проблеми могат да се окажат студентските заеми, прибързано взетите кредити и неразумното разпределение на финансите. Университетът е много важен за развитието на финансовия им усет. За да му помогнеш да се справи като възрастен, трябва да го научиш на следното:
- Как точно работят кредите и кредитните карти, какви са опасностите и колко големи са лихвите.
- Разликата между студентските заеми и дали изобщо трябва да тегли такъв.