Нова година носи усещане за магия и възможност да промените живота си към по-добро. Но за да влезете в тази „врата“, е важно да се освободите от старите неща. В тази статия ще разберете какви прости действия трябва да предприемете, за да започнете годината си на чисто.
Краят на годината винаги е служил за отправна точка не само на календара, но и на човешките планове, очаквания и надежди. Като деца пишехме писма до Дядо Коледа, а като възрастни мечтаем животът да е по-благосклонен към нас и най-после да изпълни съкровените ни желания. Има обаче и неща, които можем да направим сами, за да внесем „вятър на промяната“ в нашата нова година.
Вижте препоръките на психолозите как да оставите миналото зад себе си и да започнете годината с изцяло нова своя версия.
1. Почистете дома си и изхвърлете излишното
Това е най-простият и ефективен метод, който въздейства на физическо ниво. Чистотата и редът в къщата допринасят за подобряване на умствените и психологически процеси, помагат за систематизиране на мислите и хармонизиране на състоянието. Тук не сме далеч от асоциацията, че мозъкът ще има ресурс благодарение на затварянето на „стари раздели“ - в това отношение той е много подобен на компютър.
Подреденият дом е пряка зона на вашето влияние и най-добрият начин да укрепите самочувствието си. Мантрата „речено-сторено“ има забележителен ефект върху това как възприемаме себе си.
В допълнение, всяко почистване е физическа активност (в сравнение с времето във виртуалната реалност на социалните мрежи или анализирането на работата ви), която помага на тялото да остане в добра форма и дава важно усещане за контрол върху пространството и живота.
Затова психолозите препоръчват на клиентите си във всяка стресова ситуация да измият чиниите или да изхвърлят боклука. Това просто действие носи значителни ползи за тялото.
Прегледайте вашите вещи, списания, козметика и документи. Дарете за благотворителност или рециклирайте това, което вече не е от значение. Това ще бъде важна стъпка към вътрешни промени.
2. Дайте приоритет на несвършената работа
Действайте на ментално ниво - подредете нещата си. В края на годината суматохата и бързането, крайните срокове и „опашките“ могат да създадат безпокойство и напрежение вместо весела атмосфера в подготовката за най-прекрасния празник на годината. Психиката не понася хаоса, така че най-доброто решение е систематизирането на задачите.
Отделете малко време и спокойно и бавно, направете пълен списък със задачи касаещи сферите на работа, дом, деца и почивка. Точно това действие ще ви помогне да се почувствате по-добре, защото вече няма да е нужно да съхранявате цялата тази информация в себе си.
Когато списъкът е готов, струва си да го финализирате: изберете приоритетни задачи и изхвърлете неподходящите (да, това също се случва). Може би си струва да потърсите помощ от замесените или да поверите нещо на близките си.
Оценете оставащия списък със задачи от гледна точка на реалността на неговото изпълнение. Ако всичко е наред, спокойно се движете по план. Изпълнените задачи и планове ще ви дадат чувство на удовлетворение и увереност. А това е основната база за управление на живота на успешните хора.
3. Обобщете резултатите от годината
Може да звучи страшно, но често се подценяваме и пренебрегваме постиженията си. След като направите тази стъпка, е възможно да останете много изненадани и възхитени колко много сте постигнали за една година.
Работете с основното ниво на подготовка за новата година и емоционалните възможности. Какво е проработило и какво не? Признавайте постиженията си и потъгувайте за нереализираните. Как да стане това?
Напишете списък с победите си през изминалата година, както и списък с неуспехите си (поне 10 елемента във всеки от тях).
Преценете доколко вашите очаквания за годината отговарят на реалността. Какво ви е помогнало? Какво ви е спирало?
Избройте кого или какво сте загубили през изминалата година и кого или какво сте спечелили. На какво ви е научило това?
Помислете какви качества сте развили в себе си през този период. Например, всеки неизбежно развива гъвкавост и адаптивност – основните качества на нашето време, позволяващи ни да останем конкурентоспособни в един бързо променящ се свят.
Напишете за какво сте благодарни през изминалата година (поне 10 точки).
Признаването на резултатите ви, дори и да не съвпадат с очакванията, ще формира подкрепата и основата за нов етап от пътуването ви - новата година.
А за новото и „чисто“ състояние на увереност е препоръчително да се състави план за следващата година. Мечтайте за това, което бихте искали, и след това превърнете мечтите си в цели. Това ще създаде усещане за контрол в живота, в който вече има твърде много несигурност и страх от пропуснати възможности.
Ето как амбициозните хора постигат успех - използват постиженията си като основа и превръщат мечтите си в цели и в план за действие. За да направят нова равносметка следващата Нова година и да създадат още по-голяма основа за бъдещи постижения.