Тичането изобщо не е толкова лесно, колкото изглежда. На пръв поглед в очите на „неосведомените“ лица то изглежда по следния начин – излизаш в парка и си тичаш на воля, колкото душа и сърце имаш. В интерес на истината, обаче, тичането е цяла наука и представлява съвкупност от много сложни техники и познания, които няма как да се забележат с просто око. В зависимост от целите, които преследвате, то може да тичате по най-различни причини – да станете по-бързи или по-издръжливи, да изгорите излишните мазнини или просто да тичате за „здраве“.
Разбира се, ако Вашата цел не е да станете световна шампионка в спринт на 100 метра, а желаете просто да бъдете в добра спортна форма и да изглеждате добре, най-добре се ориентирайте към т.нар. „джогинг“.
Джогингът е изключително популярен спорт, който масово се практикува от всички хора по целия свят. Освен това е изключително евтино занимание и може да го практикувате навсякъде и по всяко време, без да се съобразявате с никой. Просто обличате спортния екип, слагате слушалките на MP3 плеъра в ушите и отивате да се раздвижите в парка на чист въздух.
Както се досещате сигурно, за да се нарича „джогинг“ със сигурност има някаква причина и нещо, което го прави по-различно от „обикновеното“ тичане в парка. Точно така, мислите в правилната посока. Джогингът е специален вид бавно бягане, който е възникнал през 60-те години на миналия век. Специфичното при джогинга е факта, че може да си почивате, докато бягате. Може би сега Ви е трудно да го асимилирате, но в действително наистина може да си почивате, докато тичате. Идеята на джогинга е да се тича дълго и в много бавно темпо, което по никакъв начин да не изморява човека. Най-често джогингът се прилага като „разтоварваща“ тренировка на следващия ден след тежките усилия, които сте положили във фитнес залата и искате да се избавите от мускулната треска, която Ви е налегнала.
Много малко хора изпълняват правилно джогинга. Техниката на тичане при този тип „тренировка“ е специфична – бавно тичане с много къси крачки. Пулсът трябва постепенно да се увеличава и да се задържи на едно ниво в рамките на няколко минути, не повече от половин час. Важно е да отбележим, обаче, че само с джогинг НЕ може да отслабнете! При кардио тренировките се забавя обмяната на веществата. Затова задължително трябва да ги редувате – един ден кардио, друг ден тренировка с тежести във фитнес залата и т.н.
Запомнете: Основната идея на джогинга е да се разтоварите от натрупаната физическа и психическа умора в тялото, а не за да стопявате килограми.