Потопете се в романтиката на приказната френска столица. За момент ще загубите представа за времето, за момент ще забравите всичко останало. Единственото, което има значение, е безумната красота на един град, защото само Париж може да е толкова красив и с всяка крачка по неговите улици да ви пленява все повече и повече със своята магия.


1. Айфеловата кула

Светът е пълен със сгради и паметници, кръстени на крале, велики управници, генерали, но много малко са тези, кръстени на архитектите, които са ги създали. Айфеловата кула е един от тези редки случаи. Открита е през 1889 г., първоначално е била планирана като временна постройка, използвана с научна цел. Навярно точно това е и причината тя да бъде кръстена не някой монарх, а на своя гениален архитект – Густав Айфел.

„Густав Айфел определено е знаел как да построи най-впечатляващата постройка за своето време”, казва Стефани Дю, която се грижи за културното наследство на града. В началото е имало идея кулата да бъде построена в непосредствена близост до реката, в последствие планът малко се променя.

Успехът сред туристите на 300-метровата кула обаче се дължи на изобретяването на асансьора, благодарение на който тя се превръща в една от най-известните туристически дестинации. Чувството да се изкачиш до върха, да усетиш вятъра в косите си и да видиш един величествен град в краката си, е неописуемо.

Най-голямото постижение на Айфел е запазването на кулата през 1909 г., когато искат да я съборят. Единственото нещо, което я спасява, е фактът, че тя се използва за научни експерименти, а по-късно и като радио предавател.

Творения на прочутия архитект могат да се видят от Унгария, та чак до Боливия. Той дори е проектирал вътрешната структура на Статуята на свободата.Всички ние трябва да сме му благодарни за решителността, защото в противен случай сега щяхме да гледаме Айфеловата кула само по картичките, като един хубав спомен от далечното минало.

Полезен съвет: Ако знаете датите, на които ще пътувате поне 2-3 месеца предварително, е по-добре да си запазите билети и за Айфеловата кула, защото опашките са наистина огромни и почти нямате шанс да минете за един ден.

2. Нотр Дам


 
Асоциацията, която без съмнение изниква на всички ни, щом чуем катедралата Нотр Дам, е произведението на Виктор Юго „Парижката Света Богородица”. Това място определено притежава някаква магия, магията на едно по-различно време. Няма да видите Квазимодо или Есмералда, но това място със сигурност ще ви плени.

Нотр Дам е на остров, обгърнат от водите на Сена. Много от това, което тук изглежда средновековно тук, всъщност е нео средновековно.
Френската революция и антицърковните акции са дали своите последствия. През 1793 г. 28-те статуи от предната фасада стават жертва на вандализъм.

През 1840 година архитектът Йожени Виоле ле Дук връща славата на Нотр Дам. Именно негова е идеята за страшните гротескови фигури на фасадата на сградата. Сред фигурите има пеликан и дори слон. Макар и малко страшни, именно те придават онази неповторима загадъчност на това място.
Катедралата има невероятна акустика. Побира около 9000 души.

Полезен съвет: Огледайте се за статуята на Св. Денис, патрон на Франция, за когото се твърди, че е вървял няколко мили, след като е бил обезглавен, и е носил главата си в ръце.

3. Лувър



Най-голямата картина, която е изложена в музея, е „Сватбата в Кана” на художника Паоло Веронезе. Картината заема цяла стена в залата Salle des États.

На отсрещната стена пък е една картина с миниатюрни размери на жена със загадъчна усмивка. Благодарение на това разположение на прочутата „Мона Лиза”, горката картина на Воронезе е виждала повече гърбове, отколкото погледи, вперени в нея. „Джокондата” определено привлича всички посетители.

Най-посещаваният музей в света крие невероятни съкровища. Най-старият експонат тук е на цели 9000 години – човешка фигура от бял гипс от Йордания.

„Не искаме да казваме кои зали са по-малко посещавани от други или кои заслужават повече внимание. Пазим го в тайна.” – казва Даниел Соле, която е написала няколко книги за Лувъра.

Полезен съвет: В сайта на музея има много видео турове и интересни неща, свързани с историята, ездата, Шифърът на Леонардо и т.н.

4. Катакомбите




Към края на 18 век гробищата не можели да отговорят на нарасналото население на града. Старите гробове били разкопавани и костите били хвърляни в помещения с ниски тавани, наречени костници.

Париж вече имал мрежа от тунели, построени по римско време. От 1786 г. всички градски гробища били опразнени и останките били пренесени в катакомбите, които по принцип са подземни камери за добив на различни материали.

На вратата на катакомбите пише: Arrête! C’est içi l’empire de la mort’ (Спри! Тук е царството на смъртта!).
Днес катакомбите са туристическа атракция и се радват на голям интерес от страна на туристите.

Полезен съвет: Чакането може да е доста дълго, в най-добрия случай един час, така че е добре да отидете по-рано, още преди да отворят. Температурата вътре е 14 градуса, така че се облечете предвидливо.

Ако сте влюбени в Париж като нас, споделете тези любопитни факти с приятелите си.