Представете си квартал, в който всички много внимават къде стъпват и често се спират, за да дискутират оживено настилката. Представете си, че върху тротоара вместо да зеят дупки и цепнатини, има изрисувани всевъзможни красоти, които да отразяват духа на хората, които се движат по него?
С подобен призив се обръщат организаторите на проекта „Квартал на тротоарите“, който цели да насочи вниманието ни към възможностите за подобряване и декориране на тротоарите в столичния район „Оборище“, където се заражда идеята за онлайн кампания... и изложба.
„Отдавна се шегуваме с тротоарите в София и си казваме, че е време някой да започне да ги снима“- казва 28-годишната Александра Николова, която по собствена инициатива започва да снима софийските тротоари и да публикува по-интересните снимки в Instagram.
Казва, че с подкрепа на приятели успява да развие проекта повече от очакваното, като заедно с район „Оборище“ кандидатстват за финансиране на дългосрочен проект към Столична община, благодарение на който създават база с данни на добрите практики и решения за пешеходните участъци. Отразяват резултатите с цел да активизират още повече ентусиасти както сред общинските служители, така и сред местните артисти и любители на иновативните градски решения.
И така от 28 август до 13 септември софийската галерия +Това представя изложбата фотографии, показващи различни атрактивни решения за преобразяването на тротоарите, идващи от цял свят.
„Има страхотни неща“- възкликва младата организаторка и споделя, че любимият й „тротоар“ се намира в Лисабон, „където на настилката са изрисувани с мозайка картата на света и годините, в които португалците са откривали нови земи“.
Интересните стрийт арт решения биха могли не само да подобрят атмосферата на българските квартали, но и да се превърнат както в образователен инструмент, така и в дейност, която да ангажира обществеността по позитивен начин. „Могат да се почерпят много идеи и скоро да започнем да действаме и в София“- подчертава Александра.
С набирането на популярност на проекта организаторите се надяват повече хора да се включат в издирването на подходящи за България идеи за артистична реновация на тротоарната настилка, което да доведе до обръщането на повече внимание върху състоянието им и създаването на улеснени процедури за осъществяването на арт решенията.