Дубайският шоколад се превърна в един от най-актуалните десерти през последните няколко месеца. И въпреки че цената му е много висока, хората се редят на опашка за това сладко изкушение.

Отдавна свързваме Дубай с кулата Бурж Халифа, пеещите фонтани, а сега и с местния шоколад. Тази специална сладост е превзела рафтовете не само на местните търговски центрове, но и на тези по целия свят.

Можете да си купите дубайски шоколад на пазарите, в социалните мрежи, той се носи като подарък от пътувания в чужбина. И въпреки че цената на този десерт е висока, търсенето му продължава да расте.

Това лакомство е ориенталски десерт, състоящ се от млечен шоколад, паста от шам фъстък и тесто за кадаиф. Първоначално създателката на този необичаен деликатес Сара Хамуда произвежда барове само от един вид - с пълнеж от шамфъстък. След това тя разширява линията и сега млечният шоколад е обогатен с уникални комбинации: хрупкави бисквитки, канела и ароматен карамел, фило тесто, парчета брауни, корнфлейкс и течен шоколад, солени бретцели.

Всички тези неща по отделно са много вкусни, но заедно са истинска инсулинова бомба, защото калоричното съдържание на такъв деликатес е извън класациите.

Лекар и диетолог отговоря каква е опасността от дубайския шоколад и на кого е строго забранено да го консумира: „Дубайският шоколад има много висок гликемичен индекс, което може да доведе до рязко повишаване на нивата на кръвната захар в тялото. За да се намали този скок, се наблюдава мощно освобождаване на инсулин. В резултат на това започва увреждащ ефект върху тъканта, а количеството въглехидрати също скача. Всичко това води до хипергликемично състояние, поради което не се препоръчва при хора с диабет и инсулинова резистентност."

Колко калории има в дубайския шоколад?

Този десерт очевидно не е продукт, който трябва да се консумира от хора, които броят калориите. Производителят обаче не предоставя точни данни, така че отговорът на този въпрос е много неясен. Но диетолозите са съгласни, че 100 грама от този шоколад съдържат повече от 1000 калории. Така че минималните последици от употребата му са наддаване на тегло.

Странични ефекти от лакомството

Както вече споменахме, диабетът е най-опасен. В дубайския шоколад често се използват екзотични плодове, ядки, подправки (кардамон и шафран), млечни продукти, както и оцветители и консерванти.

„Тези съставки могат да провокират алергични реакции, включително оток на Квинке и анафилактичен шок. Така че дори може да има случаи на задушаване след консумирането на шоколада. И е невъзможно да се застраховате, съставът на опаковката е много условен. Голямото количество мазнини се отразява негативно на стомашно-чревния тракт. Това означава подуване на корема, киселини, диария и повишаване на концентрацията на „лошия“ атерогенен холестерол. Следват увреждане на съдовите стени, образуване на атеросклеротични плаки“, предупреждават лекарите.

Дубайският шоколад може да бъде вкусно лакомство, но като всеки сладък продукт, трябва да се консумира с повишено внимание и в ограничени количества – на първо място поставете здравето си.