Медитацията е изкуство за енергийно лечение, което оказва страхотно влияние върху цялостното здравословно състояние – факт, който често бива пренебрегнат. Много хора избягват медитацията, тъй като я намират за „странна“ и „неловка“. Сигурни сме обаче, че щом опитат веднъж, самостоятелно или включвайки се в организирана група, голяма част от тях ще осъзнаят ползите от медитацията.
Медитацията е чудесен начин за отпускане на тялото, съзнанието и духа, както и за повишаване на честотата им на работа. Някои учени и поддръжници на алтернативната медицина смятат, че когато телесната енергия вибрира на по-високи честоти, имунитетът се повишава и човек боледува далеч по-рядко от обичайното, тъй като микроорганизмите, които причиняват заболяванията, не могат да оцеляват в подобна среда. Тази теза е потвърден от редица проучвания.
Освен че подобрява здравословното състояние и имунитета, много проучвания показват, че дълбоката релаксация, която се постига с медитация, може да понижи стреса, да подобри концентрацията и да повлияе положително на емоциите.
Медитация за начинаещи
Много от хората, които отскоро се занимават с медитация, се оплакват от непокорни и непрекъснати мисли в главата, които ги затрудняват да прочистят и успокоят съзнанието. Това преживяване е често срещано и може съвсем лесно да бъде поправено. Медитацията цели отпускане на съзнанието, концентрация върху дишането и внимателно наблюдение на дихателния процес, като всяко вдишване и издишване нежно преминава през тялото докато се достигне до състояние на дълбока релаксация.
Ако сте начинаещи в медитацията и изпитвате затруднения, тези съвети ще ви помогнат да прочистите съзнанието си и по-лесно да достигнете до пълно спокойствие.
Съвет 1: Сканирайте тялото си
Мозъкът ви мисли постоянно и се разсейва непрекъснато, затова прочистването и отпускането му са огромно предизвикателство. Един от триковете да заглушите всички съобщения и да се фокусирате, е като сканирате тялото си в унисон с дъха си.
Започнете като насочите цялото си внимание в пръстите на краката си и тихо им кажете да се отпуснат. След това повторете процеса за всяка една част от тялото си – от леглото, през корема, пръстите, ръцете, сърцето и главата. Когато приключите с това действие, ще бъдете изненадани от това колко отпуснати се чувствате.
Съвет 2: Не пренебрегвайте мантрите
Думата „мантра“ произтича от две коренни думи на Санкрит – „ман“, което означава „съзнание“ и „тра“, което означава „инструмент“. Мантрата е състоянието, което произтича, когато някой създаде повтаряем звук или вибрация с гласа си или с музикален инструмент, за да прочисти и успокои съзнанието.
Повечето хора познават думичката „ом“, която често е използвана като мантра, но съществуват и много други. Важно е звукът или думата да бъдат повтаряни отново и отново и да бъдат почувствани вибрациите и звуците, които се преливат през тялото.
Съвет 3: Успокояващата музика ще ви помогне
Вибрациите и звукът на релаксиращата музика ще ви помогнат да отпуснете съзнанието, като така ще улеснят достигането ви до състояние на медитация. Важно е да изберете музика, която намирате за успокояваща и ви помага да мечтаете, като се препоръчва в нея да няма текст. Ако все пак не обичате да слушате музика без думи, изберете такава, която е изпълнена в меки и нежни тонове.
Музиката трябва да е достатъчно тиха, за да не обзема цялото ви съзнание, а да бъде използвана единствено като фон. Уверете се, че мелодията не се променя рязко в даден момент и че няма да свърши, докато все още медитирате.
Съвет 4: Представяйте си образи
Когато си помислите за някаква тревожна картина, хормонът на стреса кортизол облива тялото ви и ви прави бдителни и напрегнати. Обратната страна на феномена е, че ако се фокусирате върху успокояващи образи, тялото ви ще реагира на вътрешното ви спокойствие и ще ви настрои за релаксация и медитация. Този тип картини са много силни за хармонизиране на съзнанието и тялото.
Практиката ще ви помогне да се усъвършенствата, така че колкото по-често медитирате, толкова по-лесно ще ви бъде да преминете в състояние на релакация.
Опитайте се да го правите редовно, за да може тялото ви да привикне на медитацията. Преди да започнете да медитирате, винаги се опитайте да си създадете комфортна атмосфера. Ако не се чувствате удобно ще ви бъде далеч по-трудно да успокоито съзнанието си и да достигнете до състояние на вътрешен мир.
Съвет 5: Фокусирайте се върху мозъка и сърцето си
Когато повечето хора медитират, те фокусират цялата си енергия към мозъка си и по този начин пропускат важни части от медитационния процес. Сърцето не бива да бъде пренебрегвано, тъй като има голяма роля в достигането на състояние на вътрешен мир.
Един от най-ефективните методи за достигане до състояние на концентрация е като фокусирате вниманието си първо върху мозъка, а след това да забавите неговите функции като успокоите съзнанието си и прочистите разсейващите мисли. Щом постигнете това, отнесете вниманието си надолу към сърцето си така, че мозъка и сърцето ви да работят в хармония.