Ще ви запознаем с един разказ на Мария Ягода, публикувано в онлайн списанието Bustle, където тя споделя своите феминистки виждания за това кой трябва да плаща сметката.
Аз съм феминистка и силно вярвам в социалната, политическа, правна и икономическа равнопоставеност на мъжете и жените. И все пак, на първа среща, очаквам мъжът да плати сметката.
Разбира се, в края на вечерята, ще направя много убедително движение на забавен каданс към портфейла си, което става още по-бавно, когато той ми казва, че ще плати сметката. Наблюдавала съм се много пъти и съм се замисляла – тази глупава шарада не е ли в противоречие с феминизма? Дали другите феминистки мислят по същия начин?
За да разкрия това свое поведение, съм се опитвала да проуча какво се крие зад очакването ми мъжът да плати за моята бира или храна – това дължи ли се на факта, че той е мъж и очаквам от него да има сила и финанси, за да ме издържа.
Не се считам за жена, която има нужда от човек, който да се грижи за нея
или поне не повече, отколкото се очаква една жена да се грижи за мъжа до себе си. Вярвам, че осигуряването и грижите в една връзка трябва да бъдат справедливо разпределени. Тъй като не препечелвам много пари, ще съм много благодарна на мъжа, ако той е инициирал срещата, да плати сметката, което ще ми позволи да запазя малкото пари в джоба си. От друга страна, ако аз трябва да организирам срещата – хубава вечеря или коктейли, ще предложа да платя сметката на нас двамата.
Когато споделих на приятелка за моята интелектуална и морална дилема, тя ми каза, че
Феминизмът е равенство, което е двупосочно.
"Ако ти предложиш на мъжа да излезете, би трябвало да предложиш да платиш и сметката. Ако заедно решавате, къде да отидете, то тогава би трябвало да си разделите сметката." Може би истинският феминистки проблем тук е ,че почти никога не предлагам на момчета среща, защото до голяма степен се придържам към обществената норма, която налага, че мъжете канят, а жените трябва да приемат или съответно да откажат.
Друга приятелка повдигна въпроса за разликата в заплащането и как това може да валидира очакването, че мъжът трябва да плати, като един вид балансиращ ефект. "Плюс това ние харчим много пари за глупости, за да направим себе си по-привлекателни за мъжете (епилация, грим, облекло и т.н.), затова можем да си позволим мъжът да поеме сметките при първите няколко срещи.“
Познавам жени, които считат себе си за феминистки, но все още желаят едно определено ниво на ухажване.
Мъжът, който плаща сметката, вероятно показва определено ниво на ангажираност. Ако социолозите се занимават достатъчно с тази тема и проведат проучване, може би ще открият, че мъжете, които плащат на първата среща, е по-вероятно да се ангажират с жените по-сериозно. Аз бих повярвала на това.
Имам една приятелка, която като мен води борба с този проблем, и е на следното мнение: "Мисля, че реалността е, че аз съм напълно феминистка - аз просто наистина, наистина харесвам безплатни неща.
И ако културно възприетите двойни стандарти ме улесняват в получаването на безплатни неща, аз най-вероятно ще ги приема."
Харесва ми, когато мъжът плаща за вечеря и също ми харесва, когато приятелите ме черпят с напитки или шефът ми купува лате. Харесва ми да мисля, че ако печелех достатъчно пари, нещата щяха да стоят по различен начин - в запознанства, в приятелство и на работното място. Тук нещата по-скоро опират до финансовото благосъстояние, отколкото до пола. "И за съжаление, в света, в който се намираме - ми каза друг приятел, - мъжът обикновено взима повече пари."