Ротавирусът, или познат още като стомашен грип, може да не изглежда като сериозно заболяване на пръв поглед, но може да е наистина опасен за малките деца. Всеки родител трябва да познава симптомите на ротавируса и да е готов веднага да помогне, защото животът на бебето буквално зависи от бързите ви реакции.
Няма да ви плашим със статистически данни, а ще ви кажем как да разпознавате ротавируситe и какво да направите, за да ги излекувате.
Какво представлява ротавирусът?
Ротавирусът е открит от професор Рут Бишоп, лекар от Австралия. Вирусните частици приличат на колело или топка (от латинската дума rota, която означава „колело“) и от там идва и името му.
Когато тези частици проникнат в тялото ни, те започват да разрушават власинките на тънките черва. Храносмилането ни се влошава, стига се до диария и повръщане, а децата вдигат висока температура.
Най-често ротавирусите върлуват през летния сезон и всеки от нас поне веднъж е ставал тяхна жертва.
Основни симптоми
Основните симптоми, по които ще разпознаете ротавируса са:
- гадене и повръщане
- диария
- висока температура
- стомашна болка
Основната заплаха за детето ви е обезводняването, вследствие на диарията и повръщането.
В някои случаи се появяват кашлица и хрема. В редки случаи детето може да припадне заради бързото обезводняване.
Каква е разликата между ротавирусите и хранителните отравяния?
Доста лесно може да различите вируса от хранително отравяне, но няма голяма разлика в първоначалното лечение.
В случай на хранително отравяне:
- Повръщането не е толкова тежко.
- Няма висока температура или ако се повиши – бързо се смъква от само себе си.
- Детето няма диария или ако има – много бързо преминава.
- Болката в стомаха не е толкова продължителна.
Как се лекува ротавирус
Тъй като обезводняването и минералният дефицит представляват най-голямата опасност, лечението трябва да бъде насочено към тези проблеми, а самото лечение зависи от симптомите, тъй като няма лекарства, които се борят специално срещу ротавируса.
Важно е да направите следното:
- Давайте на детето достатъчно течности. Специалните солни разтвори ще възстановят баланса на тялото. И, разбира се, не забравяйте за водата. Дори в случай на силно повръщане детето трябва да пие малки количества вода, за да не се обезводни. Ако става дума за новородено и то не иска да пие, опитайте се да му дадете течностите с помощта на спринцовка.
- Проверете температурата на детето. Ако е висока, потърсете лекарства за смъкване на температурата.
- Използвайте сорбенти (и активен въглен и лекарства, съдържащи сорбенти).
- Не използвайте антибиотици. Антибиотиците не се борят срещу вирусите и дори могат да са опасни в случаите на ротавирус. Антибиотиците нарушават чревната флора, която вече е увредена от ротавируса, и това може да причини остра диария. Антибиотиците се предписват само в някои случаи на стомашни проблеми, например, ако диарията продължава повече от 14 дни, ако пациентът е диагностициран с глисти или има опасения за холера.
В аптеките се продават прахчета, чиято цел е да възвърне солния баланс в организма, но ако не можете да си набавите електролити от аптека, можете сами да си направите разтвор, който ще зареди организма с необходимите количества сол и други важни елементи:
- 1 л вода
- 2 супени лъжици захар
- 1 ч.л. сол
- 1 ч.л. сода за хляб
Кога трябва да реагирате бързо
Хора на всички възрасти могат да се разболеят от ротавирус, но най-често той засяга децата под 6-годишна възраст. Затова някои лекари препоръчват детето да се ваксинира против ротавирус.
Ротавирусът е изключително опасен за деца под 2-годишна възраст, така че трябва да действате бързо.
Трябва да се обадите на лекар, ако бебето е дехидратирано. Основните симптоми са: бебето не се поти, изпитва затруднения при дишане или не е уринирало повече от 3 часа. Също така вижте дали бебето ви плаче без сълзи и дали езикът му изглежда сух.
Необходим ли е определен хранителен режим?
През първите 24 часа детето вероятно няма да иска да яде, но трябва да пие достатъчно вода. Можете да му дадете и чай вместо вода или пък лимонада, защото лимоните са много полезни в такива случаи. Не е препоръчително да давате на детето мляко или млечни продукти, защото могат да подразнят стомаха. Пилешкият бульон също не е препоръчителен, защото може да доведе до диария.
Какво им е позволено да ядат?
Първо давайте на детето продукти, които няма да подразнят стомаха му, и постепенно разширете менюто, докато диарията премине.
Може да му давате:
- Сухари;
- Каша, направена с вода или чай;
- Картофено пюре с вода или зеленчукова супа;
- Печени ябълки;
Надяваме се, че тези съвети ще бъдат полезни.