Новороденото, което ще донесете вкъщи може да изглежда като ангелче, но внимавайте: то има силата да превърне вас и съпруга ви в изпълнени с негодувание, хронично недоспали, сексуално незадоволени зомбита. Ето какво препоръчват специалистите в областта на запазването на бракове, за да ви помогнат да разберете и избегнете капаните за връзката ви, които новороденото може да постави.

Какво да очаквате

Знайте, че със сигурност ще имате въпроси относно връзката си през първите три месеца след раждането. Просто няма начин да го избегнете! Двойките си мислят, че имат нужда от семейна терапия, но не, вие имате новородено и се опитвате да преосмислите връзката си и да осъзнаете как съпруга ви отива на работа, а вие оставате вкъщи да се грижите за бебето. Много нови родители се заплитат в тези отношения, а това може да бъде избегнато с взаимно разбиране и комуникация.

Страхотната майка и таткото, който се чувства като в "небрано лозе"

Мъжете и жените са устроени да отговарят различно на родителството. Почти веднага след като разбере, че е бременна, майчинският инстинкт се задейства у жената и абсолютен приоритет ѝ става да защитава и подкрепя бебе си. За таткото, осъзнаването на бащинството има тенденцията да се случва малко по-късно и инстинктите му се проявяват след появата на бял свят на бебето. Това напрежение от финансовата тежест, за да се подсигурят нуждите на детето, провокира у много бащи пристъпи на паника. Тези биологически заложени инстинкти катапултират двойката във времената на пещерния човек. Съветът ни е да осъзнаете, че това как реагира на родителството партньора ви е нормално и е заложено по различен начин в природата на всеки един от двамата ви.

Тези инстинктивни реакции са реални дори в семейства, където и двамата родители носят пари вкъщи. Тенденцията обаче е в полза на по-малко драми около парите, когато и двамата родителите работят, защото всеки в двойката очаква да има отговорности през нощта, свързани с бебето. Тъй като и двамата са на работа на другия ден, никой не очаква, че този, които остава вкъщи няма са спи.

За майките (най-вече за тези, които остават вкъщи за дълго), които се чувстват така сякаш съпрузите им не разбират колко уморително е това да си вкъщи с бебето, специалистите препоръчват да организират „тренировъчен уикенд”. Майката заминава някъде за уикенда, докато таткото се грижи за бебето. Тренировъчният уикенд осигурява толкова много възможности. Преди всичко, вие си взимате почивка и релаксирате. Освен това, съпругът ви най-после ще разбере какво е да е на ваше място. Не му разрешавайте да наема детегледачка или майка му да е на разположение. Когато се върнете, той ще ви цени повече и ще ви помага много повече.

Мами, не бъдете от тези майки, които трябва да съблюдават всичко. Ако си мислите, че само вие най-добре знаете как точно да се грижите за бебето и блокирате таткото в опитите му да ви помага, тогава вие лишавате себе си и съпруга си от възможностите, отговорностите и радостите, които идват с това да си партнирате в отглеждането на детето ви.

Постоянното броене

Трябва да сте подготвени, че ще следите постоянно на кой му е по-трудно или кой работи повече. Опитайте се да избягате от това измерване на усилията, подайте оставка от тази безкрайни и изтощителна битка за уточняване на кой е къпал детето последно, кой е сменил последния памперс, кой е трябвало да отиде на тренировка миналата вечер, но не е успял, и чий ред е да прибира прането.

Ето и съветите от специалистите, за да избегнете изморителното броене на това, което някой от вас е направил или е трябвало да направи:

1. Направете пълен списък, който включва целия труд, който отива по поддържането на едно домакинство, както и грижите за бебето. Разделете задачите от списъка на половина, за да споделяте еднаква тежест и да се гарантира, че единият от съпрузите не мисли, че „тегли” повече от другия.

2. Изгответе план, така че всеки от вас да разполага с малко свободно време. От съществено значение за младите родители е да имат някакво лично време за себе си, за да се справят по-лесно с ежедневните трудности и за да преодолеят стреса от това да станеш родител за първи път.

Недоспиването

Както всеки млад родител би потвърдил, най-голямата промяна, която се случва с ежедневието е това, че трябва да се адаптирате към недостига на сън.

Хроничното недоспиване може да доведе до нарушение в способността да помним и дори до психоза. При новите родители, това определено води до неразбирателства и кавги.

Вече не можете да планирате похапвания с приятели през нощта. Никой не знае на кого ще е ред да става заради бебето през нощта. Специалистите съветват да си оформите план за нощите, който да включва редуване на задълженията, за да избегнете да се превърнете в ходещи зомбита, а и няма смисъл и двамата родители да са будни по едно и също време. Опитайте да сте на смени. Ако вие кърмите, предвидете няколко хранения напред с помощта на изпомпването на кърма, и тогава можете да си легнете в 22 ч. и да станете в 2ч., а таткото може да поспи от 2 до 6 часа сутринта, примерно.

Сексуално раздалечаване

Главната точка, която създава стрес на новите родители е промяната в сексуалния им живот. Жената е толкова напълно фокусирана в бебето, че сексът изобщо не е в мислите ѝ. Тя е програмирана да се увери, че това дете ще оцелее и тялото и й „казва” да не забременява точно сега. Но мъжът може да се почувства отхвърлен, дори съкрушен, от липсата на секс. За щастие, желанието за секс на майките се връща обикновено след около 3 до 6 месеца.

Ето и няколко съвета от специалистите: „Мъже, предефинирайте любовната игра. Вече не е достатъчно просто да се приберете за вечеря с букет цветя. Ще трябва да помагате вкъщи, като част от целия семеен процес, за да останат сили на половинката ви да прави секс с вас. Дайте на жена си един час, за да излезе от ролята на майка и да може да се заинтригува от секса. Също така, помнете, че всички млади родители преминават през това, абсолютно нормално е, и ще премине скоро.

Сблъсъкът със бабите

Преди да имате бебе, роднините ви обикновено са някъде по периферията на връзката ви, но пристигането на новороденото задейства съвсем различна динамика в тези отношения. Бабите и дядовците на мъника искат да имат влияние върху внучето си. Искат то да наследи техните семейни традиции, техните ценности и интереси.

Ситуацията ескалира, когато баба или дядо прекрачат границата, и започнат да се състезават за позицията на алфа прародител, който може да вижда бебето първи, даже още в родилната зала, чието име носи или пък ще бъде наричан от малкото „Мачинка”.

Трябва да можете да дисциплинирате родителите си, както и вашата половинка да направи същото с неговите. Изработете план за управление на семейството: кой ще бъде покрай вас докато раждате и при кого ще прекарате следващата Коледа. Ако имате съпруг, който не е дейна личност, то, най-вероятно, свекъра или свекървата ви ще завземат с удоволствие управленските позиции. Това ще внесе огромно напрежение във връзката ви. Сложете на първо място детето и съпруга си, а след това всички роднини.

Специалистите съветват двойките да осмислят границите: роднините ще се оплакват, ако вие не сте единни в мнението си, и ще се започне да се генерира напрежение. Определено вие трябва да задавете правилата и да определяте как ще се държат бабите и дядовците.

Какво можете да направите, за да подготвите брака си още преди бебето да се е появило?

Както стана ясно вече, мъжете се „справят” с бебето по различен начин. За майките, това започва с бременността, а за мъжете, обикновено, бащинството закъснява, така че напрежението може да започне да нараства дори преди раждането. Ето как да парирате възможността от проблеми в отношенията ви:

1. Осъзнайте, че начинът ви на живот се променя. Разберете и говорете за факта, че ще имате по-малко време един за друг, когато бебето се появи. Планирайте да си давате почивки, поемайки задълженията на другия, така че всеки да може да презарежда батериите.

2. Говорете за сексуалния си живот. Когато бебето се появи, спането ще е единственото нещо, което ще се случва между чаршафите. Майките са програмирани да нямат нищо друго в главите си, освен бебето, през първите няколко месеца, но това не важи за бащите. За да избегнете наранените чувства и негодуванието, разберете, че неочевидната причина за това е заложена в природата ни, и знайте, че това е временно.

3. Създайте бюджет и се придържайте към него. През бременността, инстинкта на майката за изграждането на перфектното „гнездо” за малкото, може да се превърне в турбо обиколка по магазините, за да осигури на бебето най-доброто кошче или гардеробче, което може да се намери. Намаляването на финансовите грижи ще помогне на таткото да не бъде доставчик на паника новата ситуация, така че - овладейте се!

4. Наемете човек, който да почиства дома ви. Ако не можете да си го позволите, наемете някой, който да чисти само през първите три месеца след появите на малкото. Това ще елиминира част от стреса и броенето на това кой колко работа е свършил, което е препъни камък в отношенията на много млади родители.

5. Вземете си детегледачка. Да прекарвате време с бебето е изключително важно, за да останете свързани като двойка. Изберете детегледачка от сега, която да може да идва една вечер в седмицата, така че да имате възможност да се насладите на излизания, каквито сте имали като гаджета.