Парите са в основата на повечето ни проблеми, а само като си помислим за семейния бюджет, лошо ни става. Нообикновено пестенето и финансовото планиране се възприемат като неприятна, трудна и потискаща задача.
Днес обаче сме ви подготвили няколко съвета, които ще ви помогнат да спестите пари, без да се отказват от всички радости на живота.
1. Следвайте метода 20/80
- Изплатете всичките си дългове и заеми.
- Спестете 20% от месечната ви заплата. Тези пари не можете да ги харчите.
- Останалите 80% можете да харчите за всичко необходимо.
Важното е да запомните, че първо трябва да заделите 20%, а след това да харчите. Това означава, че не можете да харчите без мярка и да се надявате, че накрая ще сте спестили 20%. Ако числото ви се струва малко плашещо, започнете първо с 10% или 5%. Това ще ви помогне да развиете навик да пестите.
2. Използвайте метода 60/10/10/10/10
Ето как работи този метод:
- 60% от парите ви отиват за основните ви разходи;
- 10% спестявате за старини;
- 10% спестявате за неща, които ще използвате в дългосрочен план;
- 10% за редки разходи;
- 10% за забавления.
Основните ви разходи са за храна, транспорт, сметки и подобни. Покупката на кола, ремонтът вкъщи или изплащането на дългове се причисляват към дългосрочните покупки. Редките разходи са неща като ремонт на колата, лекарски посещения и скъпи подаръци.
Ако имате големи дългове, вместо да спестявате 10% за старини, първо изплатете дълговете ви.
3. Методът на половинките
Според този метод трябва да разделите парите ви на две части: първата част можете да използвате за всекидневни нужди, а втората част се пази в банката. Когато парите, които имате на ръка, свършат, изтеглете половината сума от това, което имате в банката.
Този метод е подходящ за онези, които не могат да контролират всекидневните си разходи и не осъзнават колко много харчат.
4. Метода на четирите плика
Щом вземете заплата, заделете 10-20% от нея за важни покупки или за черни дни.
От заплатата вземете и сумата, която ще ви е необходима за плащането на сметките.
Останалата сума разделете на четири части в четири плика – по 1 плик за всяка седмица от месеца. Тези пари можете да похарчите за всичко, което си пожелаете (храна, забавления, дрехи, бижута и т.н.)
5. Методът на баба
Разделете заплатата си в пликове. На всеки плик напишете за какво са предназначени парите в него. Категориите зависят от вас, но основните от тях могат да са храна, дрехи, лекарства, за автомобила, забавления и т.н.
Разделете заплатата ви на части, като прецените коя категория колко пари заслужава. Ако по някое време ви свършат парите в плика за забавления, най-добре е да спрете със забавленията, докато не получите заплата. Ако парите за храна свършат, вземете пари от по-неважен плик и следващия месец в плика за храната сложете повече пари.
Парите, които не сте похарчили, заделете за големи покупки в бъдеще.