Скарлатината е остро инфекциозно заболяване, което най-често се среща при деца на възраст от 2 до 10 години. Знаейки за първите признаци на скарлатина при дете, майката ще може навреме да потърси помощ от лекар. Благодарение на това болестта ще премине бързо и без негативни последици.

Признаци на скарлатина при деца

Един от основните признаци на скарлатина е характерен обрив. Проявява се 2 дни след първите симптоми. Обривът е малък и се групира в групи, образувайки червени ивици. Обривът е придружен от силен сърбеж, който обхваща почти цялото тяло. Най-голямата му концентрация обаче, е върху естествените гънки - в лактите, зад коленете, в слабините и т.н.
Интересно е, че обривите се появяват моментално, буквално след няколко часа пациентът вече е целият червен. Кожата става много суха и се усеща като шкурка.

Ето и другите симптоми на заболяването:

- повишаване на телесната температура до 39 градуса;

- главоболие;

- слабост;

- гадене; 

- болка при преглъщане

 

Бледа кожа

Когато кожата започне да бледнее, това е първият знак, че скарлатината отстъпва. След побледняване кожата започва да се лющи. Особено силно се бели по дланите

Какво да правим при скарлатина

Първо трябва да се уверите, че това наистина е скарлатина. От снимки, показващи признаци на скарлатина при деца, можете да определите естеството на обрива. Но е по-добре да заведете детето си на лекар.

Диагнозата започва с визуален преглед. След това лекарят интервюира бебето и родителите му за общуването с болни хора. При необходимост се прави специален тест за наличие на стрептококови бактерии. Материал за изследване се взема от задната част на фаринкса и сливиците.

Наложително е да отидете в болницата за диагностика и лечение. Не можете сами да лекувате скарлатина при деца.

Лечението на заболяването е доста продължително. Включва десет дни антибактериална терапия, гаргара, прием на антиалергични лекарства и витамини. Дори след пълно възстановяване, родителите трябва внимателно да наблюдават състоянието на детето, за да идентифицират усложненията навреме. Важно е след антибиотичния прием да се изчака 5-7 дни и да се повтори гърленият секрет, за да се установи дали бактерията е изчистена. Ако не, то лекуващият педиатър назначава повторно лечение.

При правилно лечение рискът от усложнения е незначителен, но ако това заболяване не се лекува, рисковете се увеличават значително. Усложненията на скарлатината включват увреждане на лимфните възли, сърцето и бъбреците, възпаление на средното ухо, възпаление на ставите и белите дробове.

Не забравяйте: това неприятно заболяване трябва да се лекува под наблюдението на педиатър, ако искате да премине без последствия за здравето на вашето дете.