Разкриваме ви как да получите още повече удоволствие от живота и общуването с хората.
Днес егоизмът „събира прах“ някъде на далечен рафт заедно с цинизма и други нарцистични термини. Но това не означава, че всички са забравили за него. По-скоро възродиха позитивната му версия и я нарекоха здравословен или разумен егоизъм. Това всъщност означава способността да живеете в хармония със себе си, да се грижите за нуждите си и да организирате живота си така, както искате, без страх да не разочаровате или обидите някого. В същото време тези хора не пренебрегват мненията на другите и в никакъв случай не ги обезценяват. Като цяло това е много полезно „нещо“, което спасява нервната система. Разберете какво смята психологията за неговите основни принципи.
Фокусирайте се върху желанията си
Животът е само един и трябва да го живеете така, че да можете да се насладите на приятни спомени в напреднала възраст и да не съжалявате за несбъднатите мечти. Винаги следвайте сърцето си, независимо дали купувате първия си имот или избирате лак за нокти за следващите две седмици. Нито маникюристът, нито брокерът, нито дори вашият партньор или родителите ви ви познават на 100%, така че когато вземате каквито и да било решения, трябва да слушате преди всичко себе си.
Поддържайте личните си граници
За личните граници е писано и казано много. Същността на всички научни статии и инструкции от психолози може да се сведе до следното: не е нужно да се променяте и да се чувствате комфортно в името на някого. Вслушвайте се в мненията на другите, но не ги следвайте само защото „трябва“. Имате пълното право да защитите позицията си, освен ако, разбира се, не засяга личните граници на друг човек. Ако думите или действията на колега, приятелка, любим човек, баща ви или майка ви са ви неприятни, не се страхувайте да им кажете.
Търсете средно положение
Егоизмът се нарича здравословен с причина: той предполага уважение към мненията на другите хора и желанието те да бъдат взети под внимание. Представете си, че с партньора си решавате как да прекарате вечерта. Той иска да отиде на кино за тричасов трилър, а вие копнеете да се разходите на чист въздух и да си легнете рано. Има няколко варианта за развитие на събитията: следвате примера на любимия човек и го обвинявате, че пренебрегва желанията ви или предлагате алтернативен вариант. Например, отидете в парка и гледайте кратък филм в местното кино на открито.
Бъдете рационални
Да сте мил и съпричастен човек е, разбира се, страхотно, но понякога е много проблематично. Следващият път, когато бъдете помолени за помощ или компромис, преценете рационалността на аргументите на опонента си и ситуацията като цяло. Драматичен ли е другият човек? Готови ли сте да пожертвате физическата и моралната си сила, за да подкрепите любим човек? Ще бъде ли оценена постъпката ви? Отговорете честно на тези въпроси, преди да се съгласите с каквото и да било.
Не забравяйте за моралните стандарти
Следвайки своите интереси и желания, не забравяйте за моралните стандарти. Постигането на повишение в работата чрез полагане на максимални усилия при изпълнение на професионалните ви задължения е похвално начинание. Но да пречите на колега, след като той има всички шансове да получи потенциалния пост, е грозно и подло. Запомнете: егоизмът е здравословен само ако останете човечни.
Дайте си достатъчно време
Да се върнем към примера с филма и човека до вас. В тази ситуация е възможен друг „егоистично здравословен“ изход: вие оставате вкъщи, а партньорът ви отива да се наслади на филмовата премиера сам или с приятел. Това е доста подходящо, ако сте много уморени след работен ден и планирате да прекарате в леглото цяла вечер, но не искате да осъдите любимия си на скука.
Научете се да казвате „не“
Принцип, който ще спести много от вашите време и нервни клетки в бъдеще, ако го следвате. Думата „не“ е красива и определено трябва да присъства в речника ви. Не се страхувайте да отказвате на другите, ако разбирате, че „да“ ще доведе до дискомфорт, финансови затруднения и други проблеми. „Не, няма да мога да дойда на партито, тъй като вече си купих билет за театър“, „Не, няма да пристигна час по-рано, защото не ми е удобно“ и т.н. Подобни фрази ще ви помогнат повече от веднъж, бъдете сигурни.