Стивън Хокинг е роден на 8 януари 1942 година, а жизненият му път приключва на 14 март 2018 година. Той несъмнено е един от най-брилянтните умове на нашето време. Занимава се основно с космология и квантова механика, известен е и като популяризатор на науката. Въпреки тежкото си заболяване — амиотрофична латерална склероза — Хокинг не престава да се труди в областта на науката, показвайки, че физическото увреждане не прави никого по-малко способен да твори. Има множество открития в областта на космологията, квантовата механика и теорията на струните. Хокинг е един от най-младите членове на Английското Кралско общество (1971), Командор на ордена на Британската империя(1982) и на други британски кралски отличия и награди за научноизследователска дейност. До 2009 е Лукасов професор по математика на Кеймбриджкия университет. Решихме да ви припомним някои негови цитати за живота.
Моята цел е проста. Тя е да разбера напълно Вселената, защо е такава, каквато е и защо изобщо съществува.
Общопризнато е, че жените са по-добри от мъжете в езиците, личните отношения и изпълнението на много задачи едновременно, но по-малко добри в ориентирането по карта и в представянето си за пространство. Поради това не е неразумно да се предположи, че жените не могат да са по-добри по математика и физика.
Интелигентността е способността да се адаптираш към промените.
Човек не може просто да спори с една математическа теорема.
Ние сме просто един напреднал род маймуни на една малка планета от една много обикновена звезда. Но ние можем да разберем Вселената. Това ни прави много специални.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание.
Ние сме в опасност от самоунищожение заради нашата собствена алчност и глупост. Не може да продължаваме да гледаме само себе си в една замърсена и пренаселена планета.
Забелязал съм дори хора, които твърдят, че всичко е предопределено и че не може да направим нищо, за да го променим, се оглеждат, преди да пресекат пътя.
Животът щеше да е трагичен, ако не беше смешен.
Еволюцията е създала мозъците ни така, че да не може да си представим 11 измерения. Въпреки това, от чисто математическа гледна точка, е също толкова лесно да се мисли в 11 измерения, колкото и в три или четири.
Очевидно е, че заради моето увреждане, имам нужда от помощ. Но винаги съм се стремял да преодолея ограниченията на състоянието си и да водя колкото се може по-пълноценен живот. Обиколил съм света от Антарктика до нулевата гравитация.
Защо сме тук? Откъде идваме? По принцип това са въпроси за философията, но философията е мъртва.
Пътуването във времето се е смятало за научна фантастика, но Общата теория на относителността на Айнщайн допуска възможността, че бихме могли да деформираме време-пространството толкова много, че може да излетим с ракета и да се върнем, преди да сме излетели.
"Нищо" не може да съществува вечно.
Наблюденията показват, че Вселената се разширява все повече и повече. Тя ще се разширява вечно, ставайки все по-празна и все по-тъмна.