Когато един брак се разпада, той следва определен процес. И разбирането на този процес може да помогне за възстановяване на взаимоотношенията – преди да е станало твърде късно.
Експертите в семейната терапия разчитат, наред с други неща, на изследванията на социолога Даян Вон, която описва повратните моменти, през които хората преминават, когато една връзка се разпадне. Експерти сравняват етапите на „умиращия брак“ със симптомите на рака - и ползите от идентифицирането им с ранната диагностика на точно това заболяване. И това се оказва най-важното нещо, което двойките трябва да знаят.
Експерти интервюират мъже и жени, търсейки общи модели при прекъсване на връзката, като идентифицират четири етапа, които съответстват на констатациите на Даян Вон. Петата тя формулира сама.
Експертите по семейна терапия поясняват, че тези етапи се случват в съзнанието на „решаващия“ или човекът, който инициира раздялата. И често този човек не изразява своите опасения относно връзката с партньора си до много късен етап от процеса. И точно това пречи връзката да бъде спасена. Важно е партньорите да се информират взаимно за трудностите - тогава шансовете за предотвратяване на „смъртта на брака“ стават по-големи.
Ето и петте етапа на умиращия брак:
Разочарование
Това се случва, когато един човек осъзнае, че е нещастен във връзката си, но реши да изчака: „Всяка връзка има своите възходи и падения и просто ще видя как ще се развие и дали чувствата ми ще се променят“.
"Решаващият"
Започва, когато един от партньорите осъзнае, че чувствата му на нещастие не са временни и че различията са толкова сериозни, че могат да доведат до развод. Въпреки това идеята за раздяла на този етап се отхвърля поради редица причини: деца, финанси, репутация, религия, ценности или нещо друго, което не искате да загубите. „Решаващият“ в етапа на ерозия често става саркастичен, оплаква се от съпруга и често показва недоволство, но засега само при затворени врати и двойката остава заедно.
Отчуждение
В тази фаза човекът се оттегля емоционално от партньора си и търси неща извън брака, които да му помогнат да се справи. Това може да означава хоби, интензивен режим на тренировка или дори афера. Както обясняват терапевтите за двойки, сякаш недоволен партньор сключва сделка със себе си, решавайки, че ще остане в брака, ако намери нещо пълноценно извън него. Човек става все по-фокусиран върху своето нещастие, забелязвайки всяко негативно малко нещо. Нещата, които някога сте харесвали в партньора си, започват да ви дразнят. На този етап враждебността започва да става очевидна за външни лица.
"Преливането на чашата"
По време на този етап толерантността на човека към партньора продължава да намалява и „смъртта на брака“ навлиза в четвъртия етап. Той е описван като „деня, в който съпругът им казва или прави нещо, което внезапно изяснява, че бракът не може да продължи повече“.
Капката, която прелява чашата, може да бъде нещо голямо, малко или привидно невинно. Но за недоволен съпруг тази подробност става решаваща.
„Смърт на брака“
Това е точката, от която няма връщане. Дори и разводът да не се случи, семейството всъщност престава да съществува в съзнанието на „решаващия“. Въпреки това можем да кажем, че съществуващите връзки умират - но все още има шанс да се изгради нещо ново, ако съпрузите открият, че все още искат да бъдат заедно и да се обичат, въпреки факта, че връзката е изчерпана.
Според семейните терапевти, трябва да потърсите помощ на един от ранните етапи. Твърде много хора погрешно вярват, че терапията за двойки е за бракове, които може да се считат за „вече разбити“, но това не е така. Колкото по-рано започнете да коригирате ситуацията, толкова по-големи са шансовете за успех, както и да се преоткриете един друг отново.