Проверете себе си и партньора си! Може би сега трябва да сте предпазливи.
Понякога изглежда, че силната връзка се основава на споделени ценности, сходни цели и безкрайни разговори. Това, разбира се, е вярно, но само отчасти. Има и нещо друго, което често се пренебрегва. Това е нещо просто, което не изисква усилия или пари, нещо, без което връзката постепенно губи топлина и близост.
Психолозите наричат това „тихият маркер на любовта“. Именно това дребно нещо определя дали ще се гледате с нежност след десет години или ще се превърнете в съквартиранти след година.
Навикът, който говори повече от хиляда думи
Според проучване на университета “Макюън”, редовните целувки са надежден показател за удовлетвореността на партньорите във връзката. Сексът, дълбоките разговори, подаръците със сигурност са важни, но именно ежедневните, искрени целувки показват, че партньорите са привлечени един от друг и показват, че все още съществува чувството за цялост.
Експертът по сексуално образование Мария Фрея нарича целувките „недооценен инструмент за свързване“. Според нея, „Когато се целуваме съзнателно, дори за няколко секунди по-дълго, мозъкът ни превключва в режим на привързаност. По този начин вие не просто се поздравявате, а утвърждавате близостта си.“
Целуването като диагноза
Ако партньорите в една връзка са спрели да си разменят целувки, особено спонтанни такива, това е често първият и най-виден сигнал. „Без нежни моменти, партньорите започват да се чувстват по-скоро като съседи, отколкото като любовници“, казва сватовницата и експерт по връзките Бри Темпъл. „Тук става въпрос за споделено емоционално пространство, за езика на любовта, който забравяме.“
Статистиката е плашеща: всеки пети човек в брак признава, че не е целувал партньора си цяла седмица. А 40% от анкетираните отбелязват, че целувките им траят по-малко от пет секунди.
Възрастта обаче също играе роля. Хората под 24-годишна възраст се целуват средно 11 пъти седмично, но в групата на 45-годишните само 5% от двойките успяват да достигнат 31 целувки за седем дни.
Когато привързаността си отиде, всичко друго си отива
Причините двойките да спрат да се целуват често се коренят в напрегнатото ежедневие и стреса в съвременното общество, но това не е извинение. Социологът и професор Артър Брукс смята, че всеки силен съюз се гради не на страст, а на приятелство. Целувките не са свързани главно със секс, а със нежността, която споделяте всеки ден.
Той подчертава, че ако сте спрели да целувате, това означава, че сте спрели да споделяте емоционална сигурност. Вие се отдалечавате, без дори да го забележите, и ще бъде много по-трудно да възвърнете загубения контакт на по-късен етап.
Какво да направите ако целувките са намалеят:
- Започнете с един прост ритуал - целувайте партньора си сутрин и вечер, дори и да не сте в настроение;
- Заменете механичното „здравей“ с кратка, но топла целувка;
- Не се страхувайте да показвате привързаност публично. Например, лекото докосване също е целувка чрез езика на тялото;
- Отделете си „дни за интимност“ (не непременно сексуални, но емоционални).
Може би тази обмяна на интимност ще ви се стори странна или неловка, особено ако сте заедно от дълго време, но това е един от най-лесните и ефективни начини да върнете нежността у топлината във връзката си. В края на краищата, целувките остават, когато думите изчезнат. А ако те са изчезнали, си струва да се замислите защо се е случило това.