Учените са установили, че една от най-популярните напитки на планетата удължава живота. Но, разбира се, съществуват и определени условия.

Всяка сутрин за много хора започва по един и същи начин и често това е един абсолютно механичен навик и това е кафето. Без него те имат усещането, че денят не може да започне, умът не се включва и нямат никаква енергия. Какво би станало обаче ако обичайният ритуал влияе не само на настроението ви, но и на възрастта на клетките ви?

Ново проучване на учени от Лондонския университет „Кралица Мери“ показа, че кофеинът помага на тялото да се справи със стареенето, само че този ефект може да се постигне само при определени условия. Тайната на младостта зависи от състоянието на клетките ви, когато изпиете първата си чаша кафе за деня.

Кофеинът удължава живота

Проучването е проведено върху клетки от дрожди. Причината е, че тяхната структура в много отношения е подобна на тази на човешките клетки и затова и често се използват в биомедицината. Учените са ги поставили под ефект на стрес, като увреждане на ДНК, излагане на токсини и липса на хранителни вещества, а след това са добавили кофеин.

Резултатът е бил двузначен. От една страна, кофеинът е помогнал на клетките да останат по-млади като е активирал AMPK - протеин, който помага на клетките да се справят с енергийния дефицит. Чрез него кофеинът въздействал и върху TOR - древен биологичен механизъм, който регулира растежа и стареенето на клетките.

От друга страна, кофеинът е попречил на спирането и възстановяването на клетките дори и при увредена ДНК. Това означава, че кофеинът нарушава естествените процеси на възстановяване, ако го приемате в неподходящ момент.

Защо кофеинът не винаги действа

Главното откритие на проучването било, че кофеинът не действа директно. Той не активира механизмите за дълголетие сам по себе си, а само им помага при определени условия. Ако в организма се активират протеини, свързани със стреса, кофеинът ще засили реакцията и съответно няма да има положителен ефект. Увредените клетки ще продължат да се делят, което увеличава риска от мутации.

Затова учените подчертават, че ефектът на кофеина не е универсален. Това може да обясни защо предишни изследвания са дали различни резултати. При някои кафето е удължило живота, а при други изобщо не е имало ефект.

Какво показват дългосрочните наблюдения

Въпреки това има и добри новини. В дългосрочен план кафето е наш приятел, а не враг.

  • Проучване от 2018-та година установило, че при хората, които пият кафе, рискът от ранна смърт е с 10% по-малък;
  • Анализ на данните на 170 000 британци установил, че тези от тях, които пият 2–4 чаши кафе на ден, живеят по-дълго, дори и ако добавят захар към напитката си;
  • 3–5 чаши кафе на ден пък се свързват с намален риск от болестта на Алцхаймер;
  • Кофеинът намалява риска от Паркинсон с до 60%.

Ефектите се дължат на антиоксидантите в кафето, както и на влиянието му върху настроението, теглото и метаболизма.

Трябва ли да се откажете от кафето?

Не, но трябва да разберете как и кога да го приемате. Кофеинът е инструмент, който работи само при подходящи условия и по-специално, когато има балансирано ниво на стрес в организма.

Ако пиете кафе всеки ден и се чувствате добре, най-вероятно кофеинът е от полза за вас. Ако обаче тялото се бори с възпаление, умора или заболяване, ефектът може да е непредсказуем.

Изследователите подчертават, че са необходими повече данни за въздействието на кофеина върху хората, но вече е ясно, че кафето е биохимичен предизвикващ фактор и неговите ефекти са много по-сложни, отколкото сме свикнали да мислим.