Има много теории, свързани с любовните отношения. И една от тях е, че в живота изпитваме само три любови. Всяка една от тях е уникална и ни учи на нещо ново, което носим със себе си в следващата връзка. И така, ние ви казваме какви са тези видове любов и кога най-накрая срещаме партньор за цял живот.
Първата любов
Тази любов е слабо свързана с реалния живот и прилича повече на приказка. Ние безкрайно романтизираме партньора си, правим планове за бъдещето с него и започваме интимен живот с него. Освен това именно с първата любов усещаме същите онези пеперуди в стомаха си, които може никога да не се появят отново.
Обикновено такива чувства възникват в средното училище, когато все още не знаем какво е истинският живот и истинската любов. Следователно чувствата ни, въпреки че ги възприемаме твърде емоционално, са доста повърхностни и много слаби.
Връзките приключват или поради предателство, тъй като в ранна възраст все още не знаем стойността на нашата дума или вярност в една връзка. Или защото се отдалечаваме един от друг, защото тийнейджърите се променят много бързо и утре любим човек може да стане безинтересен. Или поради някакви банални ежедневни конфликти, които първата любов просто не може да издържи поради недостатъчната си дълбочина.
Когато първата любов свърши, обикновено се чувстваме разбити и имаме „рани“ по сърцата си. Това състояние обаче бързо преминава, защото в млада възраст лесно изместваме фокуса си върху други неща.
Силна любов
Обикновено влизаме в такива връзки веднага след първата любов. За разлика от предишните, те изобщо не са изпълнени с нежност и грижа един към друг. Точно обратното – напрегнатият (или интензивният) тип любов прилича повече на влакче в увеселителен парк.
Първо, ние изпитваме максимално всички чувства. Ако се караме с партньора си, това ще доведе до счупени чинии. Ако сключим мир, тогава с гръмки декларации за любов. Второ, откриваме тайната страна на себе си. В тези връзки обикновено изпитваме дива ревност, съмнение в себе си и страх, каквито никога преди не сме срещали. Тези чувства, между другото, също са възможно най-драматични и приличат на опъната струна, която е на път да се скъса.
Такива връзки ни карат да изпитваме недоверие към партньора, неговата ревност към нас, както и безкрайно негодувание. В такава любов по правило няма нищо „здравословно“ - ние не обсъждаме проблемите и не се опитваме да ги разрешим по екологичен начин, а само „се бием“ помежду си.
Краят на такава любов обикновено носи болка и силни емоции. Но по-късно извличаме поуки от този нездравословен съюз.
Безусловна любов
Когато най-накрая дойдем на себе си след травматична връзка, започваме да обичаме себе си и да се връщаме към нашето „аз“. Точно в такъв момент на пълна духовна хармония в живота ни се появява нов партньор, който е различен от всички останали. С него по правило не се чувстваме „пеперуди“ и не изпитваме силни емоции от ревност и гняв до обожание. Предлага ни спокойна и стабилна връзка, в която няма постоянни игри – всичко е изключително прозрачно и разбираемо.
Това е човекът във връзка, с когото сте готови да приемете всичките му недостатъци и да не се опитвате да го промените към „идеала“. Вашият партньор прави същото – той никога не ви съди и критикува, а само ви обсипва с възхитени коментари.
Ако във връзката ви възникнат препятствия, обмислете ги обмислено и спокойно. И двамата разбирате, че искате да изградите бъдеще заедно и трябва да работите заедно за това. Обикновено се женим за такъв човек, раждаме му дете и прекарваме остатъка от живота си с него.