Всички знаем поговорката „Трай бабо за хубост”, а наскоро дори Бионсе пропя по темата („Pretty hurts”). Факт е че жените търпят много болка, за да изглеждат добре в днешни дни - от кола маската през ботокса, до пластичните операции. Но всичко, което правим днес за разкрасяване е като леко пощипване в сравнение с онова, което са правили жените в името на красотата в миналото.
Ще Ви разкажем за наистина бруталните начини за разкрасяване, често водещи дори до смърт:
*Внимание: Някои от снимките не са подходящи за хора със слаби сърца и нерви.
Ужасяваща Деформация на ходилата
Това „разкрасяване” започнало в Китай около 10-ти век, като начин дамите да привлекат повече кандитати за съпруг. Китайските мачовци по онова време харесвали жени с много малки крака, което било породило тази практика. След като краката са деформирани, било почти невъзможно да се ходи с тях, което особено харесвало на тогавашните мъже, защото така жените им нямало да могат да избягат. Идилия!
Деформацията се осъществявала като се чупели палците на краката на малките момиченца и ги завръзвали под ходилото колкото може по-стегнато. Това ужасяващо вярварство целяло да превърне краката на момичетата в „златен лотус”. Май е време спрем да се оплакваме от неудобствата на високите токчета!
Разбира се, това „удоволствие” било само за най-знатните жени в Китай. Тяхната нестабилна бавна походка показвала на простолюдието, че били твърде добри, за да работят.
Това „естетично” мъчение продължило до1949г., когато комунистите наложили работата като добродетел. Тъй като няма как да работиш добре с такова осакатяване, тази практика излязла от мода.
Корсетите
Днес корсетите се приемат като бърз и стилен начин да изглеждаме по-слаби. През 19-ти век са се ползвали за същото - да повдигат гърдите и да направят талията да изглежда по-малка. Докато някои жени в миналото са ползвали корсета по предназначение, други злопотребявали с него до степен на телесна деформация и смърт. Те го стягали възможно най-силно, а тъй като корсетите по онова време били направени от кости на китове имало доста негативни последици.Стягането до краен предел на корсетите причинявали счупени ребра, пневмоторакс и разместване на вътрешните органи, което пък водело до смърт. Някои жени често припадали от невъзможността да си поемат достатъчно дълбоко въздух. За щастие, това мъчение на дамите е вече само част от историята.
Отрова в очите
През Средновековието в Италия, да имаш разширени зеници било последен писък на модата. Естествено, и тук целта била привличане на съпруг. Да имаш колкото се може по-големи зеници и вид на тъжно кученце било много желателно.
Как се постигало? Дамите си капели си сок от растението Беладона в очите. То е много отровно, но пък постигало така желания ефект.
Освен разширени зеници, редовната употреба причинявала слепота. Дано тогавашните дами са успявали да си намерят съпрузи преди да ослепеят, защото в противен случай са умирали сами, без любов, бедни и слепи.
Пудра за лице от олово
18-ти век е бил доста брутално столетие. В Западна Европа хората имали ужасна хигиена, или по-скоро липса на такава, защото вярвяли, че ако се изкъпят ще премахнат защитния слой на кожата си, който ги защитавал от микроби. Тъй като тогава настинката означавала смърт, по-голямата част от аристокрацията избягвала къпането и си стояла със "защитен слой".
Модата при придворните дами тогава била да имаш бледа кожа, а тенът бил за селяните на полето. Проблемът им обаче, идвал от това, че дори дамите от висшето общество да не се излагали на слънце, мръсотията по лицата им прикривала иначе бледата кожа под нея.
Как богаташите решили този проблем? Не, не са почнали да си мият лицата, разбира се! Прикривали мръсотията с пудра... от олово. Тогава си мислели, че върши страхотна работа, защото била евтина, покривна и давала мек завършек на кожата. Като всичко останало и оловната пудра имала няколко недостатъка. Страничните ѝ ефекти били лудост, парализа и смърт. Освен това, кожата на аристократките придобивали различни нюанси на сивото и черното вследствие от употребата на пудрата.
Следва продължение...
source: infobarrel.com