Вече сте над 30-годишни и все още не сте се омъжили? Холандците смятат, че това изобщо не е повод за тъга. Днес ще разберем какво можем да научим от тях.

Има една холандската шега, която може би и вие сте чували: "Ако не сте се оженили до 30, значи сте си спестили първия си развод." Но, както често се случва, във всяка шега има и доза истина. Днес статистиката посочва, че осем от десет брака завършват с развод. Това не е някоя страшна история, с която бабите и дядовците от родата ви да искат да ви сплашат, а официална статистика за 2024-та година.

Все повече и повече млади хора предпочитат да отлагат създаването на семейство за един по-късен етап. Те не бързат да се женят, а предпочитат да градят кариера и да се развиват и в много случаи и да продължат да купонясват и пътуват по света без особени ангажименти.

Освен тази обаче има и друга тъжна статистика, при която двойките, които са създали семейства в ранна възраст (например 19-24 години), в 98% от случаите се развеждат преди да са навършили 30 години. Днес средната възраст за сключване на брак е 27 години за жените и 30 години за мъжете, докато в миналото средната възраст е била 21-23 за дамите и 25 за мъжете.

Дълго време семейството и неговото изграждане са били най-важният фактор за социализация в обществото. Още от малки знаехме, че нашите баби и дядовци са живели заедно през целия си живот, имали са само един партньор и бракът се е сключвал веднъж и е бил завинаги. Днес структурата на семейните ценности е коренно различна. Схващанията за ранния брак, неговата стойност и възрастта, на която младите хора са готови да сключат брак, са се променили изцяло.

Любопитно е, че в същото време статистиката за успешен втория брак набира голяма скорост. Първата причина за това е, че неопитността и неуспешният опит при първия брак довеждат до осъзнаването за това какви отношения човек иска да изгради с новия си партньор. Друга причина е естественото съзряване с годините, което добавя житейска мъдрост, както и качества като търпение, дипломатичност и гъвкавост, поради което браковете в една по-съзнателна възраст имат по-голям шанс за успех, отколкото в младостта.

Ето защо споменатият холандски афоризъм за първия пропуснат развод е толкова актуален днес.

Защо ранните бракове често се разпадат?

Психологическа незрялост на партньорите

 

Възгледите и ценностите на един 20-годишен и един 30-годишен човек са много различни. Когато сме млади, повечето от нас нямат ясна представа какво да очакват нито от половинката си, нито от живота като цяло. Липсата на опит пречи на съзнателния подход към брака. Като се поддадат на импулса да се оженят веднага след като завършат училище, например, много мъже и жени остават с непокрити очаквания на по-късен етап.

 

Прекалена импулсивност

Младите хора нямат достатъчно житейски опит и спокойствие, за да намерят дипломатичен изход от конфликтни ситуации. Всеки иска да наложи мнението си и не знае как да се постави на мястото на другия. Оттук следва неспособност за правене компромиси, нетърпимост към недостатъците на партньора и нежелание за провеждането на конструктивен диалог.

Наложени семейни или обществени нагласи

„Време ти е вече“, „Часовникът тиктака“, „Няма да станеш по-млада. По-късно ще бъде твърде късно“, „Защо си сама? Не е хубаво така.” Желанието на роднините бързо да подредят личния живот на следващото поколение по начин, по който те да отговарят на статуса на „нормален човек в обществото” принуждава младите хора да прибързат с избора си. А браковете, създадени от позицията на „трябва“ и “няма време”, не траят дълго.

Не са подготвени за трудностите, които ги очакват

Ранните бракове могат да бъдат сключени и заради непредвидена бременност във връзката. Не всички двойки обаче могат да се справят с бремето на отговорността, а още повече ако са млади и неопитни. При тях се наблюдават взаимни упреци, неспирни препирни и постоянно чувство на неудовлетвореност.

Освен това раждането на дете може да стане причина жената да трябва да прекрати следването си в университет или да напусне работа, а на мъжа да му се наложи внезапно да поеме отговорност за бременната си съпруга и бъдещото си дете. Това е етап в живота, за който той може да не е абсолютно готов, особено ако самият той едва наскоро се е научил да поема отговорност за себе си.

В такава ситуация се натрупва негативна енергия от хроничната умора и негодуванието поради липсата на реализация в кариерата. Ако не можете да установите правилна комуникация с партньора си, може дори да не успеете да спасите брака си.

Но какво ще стане, ако до 30-годишна възраст все още не сте създали семейство (и това ви тревожи)?

Можем да ви посъветваме да прочетете холандската мъдрост за „пропуснатия развод“ още веднъж и със сигурност ще въздъхнете с облекчение. Но ако говорим сериозно, тогава несъздаването на семейство до 30-35-годишна възраст може да бъде не по-малко обременяващо от разпадането на неуспешен брак, сключен на млади години. В основата на човешката природа е партньорството и съответно желанието да се обвържеш, което идва с времето, е абсолютно естествено.

 

Какво трябва да направите, ако започнете да се чувствате обременени от факта, че не сте се задомили все още?

 

Първо, не бива да превръщате брака във фикс идея

 

Колкото повече се фокусирате върху намирането на партньор и неговото отсъствие, толкова повече ще изпитвате чувство на разочарование, негодувание, страх и раздразнение. Отрицателните емоции пораждат съответните вътрешни вибрации.

 

Второ, напомняйте си често, че всичко е наред с вас

Първата реакция, която често идва на ум на много жени е да потърсят причините в себе си. Не се самообвинявайте и не си мислете, че щом нямате спътник в живота, значи има някакъв проблем у вас. Понякога животът просто се развива по определен начин по причини извън нашия контрол.

Трето, сверете вярванията си с реалността

Анализирайте отношението си към противоположния пол. Помислете какво искате от една връзка и какъв партньор виждате до себе си. Този анализ ще ви помогне да придобиете яснота относно вашите очаквания и да разберете дали се ръководите от погрешни и чужди нагласи.

Готови ли сте да предприемете действия или смятате, че всичко трябва да се нареди от само себе си? Може би трябва или да промените обичайния кръг от хора около вас, или да преразгледате социалната си активност. Замислете се дали не е време да поемете инициативата в свои ръце и да направите очакванията си по-реалистични. И не се водете по това, което гледате в романтичните филми. Реалният свят просто не е такъв.

Четвърто, грижете се за себе си и живота си и се наслаждавайте на момента

Вместо просто да тъгувате и стоите вкъщи мечтаейки за момента, в който повече няма да сте мома, можете да оползотворите времето си. Например, фокусирайте се върху себе си и се захванете с физическото си и духовно развитие. Помислете върху това какъв човек искате да сте и предприемете съответните крачки. Може би ще откриете нови черти на характера си, ще започнете да усещате по-добре нуждите си и да разбирате себе си, а защо не и да се захванете с ново хоби? Любовта ще се появи, когато настъпи подходящият момент. Бъдете готови за нея.