На днешната дата църквата почита Светите мъченици Хрисант и Дария, а също и паметта на Св. Теодор Тирон.
Легендата разказва, че през ІІІ век, когато християните били подложени на жестоки преследвания, един знатен човек на име Полемий пристигнал от Александрия в Рим, за да остави сина си Хрисант да се учи. Учители му били най-знаменитите философи и благодарение на тях той бързо преуспявал във всички науки.
Един ден Хрисант попаднал на светото Евангелие. Тази книга му подействала много силно. Той видял, че в нея има истина, светлина и истинска премъдрост, защото в нея се съдържали "думите за вечен живот". Хрисант започнал усърдно да изучава светото Евангелие и писанията на светите апостоли.
Изпълнен с пламенна любов към Бога, Хрисант не искал да скрива вярата си, гласно изповядал Христа и отричал езическите богове.
Не се поддавал и на изкушения, а само молел Бога да му даде помощ и сила. Баща му отчаяние вече не знаел какво да прави, но накрая помолил роднините на Дария да отидат при нея и да я уговорят да се омъжи за Хрисант. Дария се съгласила. Тя била необикновено добра и направила всичко, за да му се хареса. Обличала се разкошно и се стараела да го очарова с блясъка на ума си и да го привлече към себе си чрез ласкави думи, но била езичница.
Хрисант обаче набързо я поучил и така Дария приела неговата вяра в Христа. След смъртта на баща си, Хрисант започнал свободно да изповядва Христа и да живее според Неговите заповеди. По времето на император Нумериан, Хрисант и Дария били измъчвани заради вярата си. Но и самият мъчител, като видял търпението на двамата мъченици и чудесата, станали по време на мъченията, приел Христовата вяра, поради което се удостоил с мъченическа смърт. Дария пък била толкова търпелива в мъките, че езичниците викали: „Дария е богиня!“ Хрисант и Дария били убити с камъни. На мястото, където били погребани, по-късно била построена църква. Светите мъченици пострадали за Христа в Рим през 284 година.
Ще се отнася до Найден, подхвърлянето на деца бил основният разпространен начин сред по-бедните слоеве, да дадат детето, за което не могат да се грижат за осиновяване. Обикновено са оставяли децата пред вратата на по-заможни хора, или на такива, за които се знае, че нямат деца и ще се зарадват. Богатите или бездетни християни са считали това като дар от Бога и са приемали детето.
Самото име Дарина идва от "дар", а някъде се среща и това - "Дарена от Бог".
За Св. Теодор Тирон се знае, че живял по време на гоненията на християните, а император Юлиан Отстъпник продължавал да иска връщането на езичеството. Знаейки, че 40 дни преди Великден християните спазват строг пост, той решил да се подиграе с тях и да ги застави да ядат идоложертвена храна. Юлиан наредил на градоначалника на Константинопол да напръска тайно с кръв от езически жертвоприношения всички постни храни на пазара, така че християните, макар и без да знаят това, да се осквернят и да бъдат подиграни. Тогава Св. Теодор Тирон се явил на патриарх Евдоксий и му известил наредбата на Юлиан Отстъпник. Заръчал му също да предупреди християните да не вземат храна от пазара през тази седмица. Предупредени своевременно, християните се хранили с варено жито (коливо). Юлиан разбрал, че замисълът му е разкрит, останал посрамен и пуснал неосквернена от езичниците стока на пазара.
Тодоров ден се нарича още Тудорица или Конски Великден. Отбелязва се с тържествено почитане на коня и с бурни кушии (надбягвания с коне).
Днес имен ден имат всички, които се казват: Дария, Дарин, Дарина, Найден, Найдa, Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора, Божидар, Юлиян и Юлияна. Бъдете много здрави, много щастливи и не на последно място успешни!