За първи път в историята Европейската космическа агенция ще се опита да приземи космическия апарат Philae върху кометата 67P/Чурюмов-Герасименко, летяща към Слънцето.
Rosetta и Philae стартираха своето космическо пътуване през 2004 година и летяха десет години до срещата им с кометата, наричана на галено Чури. Ако успее да се приземи, Philae ще се закрепи за повърхността на леденото небесно тяло, чийто релеф е обсипан с ями и скални късове, с помощта на два специални харпуна. Те ще подпомонат много, имайки предвид твърде слабата гравитация на небесното тяло. Сондата, която носи със себе си 10 инструмента, предназначени за заснемане на фотографии, ще анализира и молекулярния състав на кометата и ще проведе серия от експерименти.
Космическия апарат Philae носи името на обелиск, намерен на остров в река Нил, а Rosetta е кръстена на Розетския камък. Тя ще продължи да обикаля около кометата и когато опашатата звезда достигне най-близката точка на елипсата си до Слънцето през август 2015 година. Така учените ще могат да видят как кометата се затопля и променя, доближавайки се до звездата.
Учените се надяват, че Rosetta и Philae ще им помогнат да намерят отговори на редица важни въпроси за кометите в Слънчевата система. “Летим близо до комета, която на практика е машина на времето, съдържаща информация за състава на Слънчевата система при формирането й преди около 4 милиарда години... Наистина ще можем да погледнем назад във времето”, отбеляза Фред Янсен, ръководител на мисията на Rosetta.
Роботът е на път към кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко", до която трябва да стигне след 7-часово спускане.
"Много сме радостни - отделянето му мина безпроблемно", заяви Андреа Акомацо от мисията "Розета" в Центъра за космически операции на ЕКА в Дармщат, Германия.
"Трябва да отбележим, че процесът на спускането е съпроводен с известни рискове. Считаме, че шансовете са 50 на 50. На такова невероятно разстояние от Земята е необходимо осъществяването на навигацията с изключителна точност", заяви Томас Райтер, директорът на програмата на пилотираните полети на ЕКА.
Ако роботът се закрепи успешно, той ще бъде седмото космическо тяло, на което хората са изпращали апарат. Предишните са Венера, Луната, Марс, луната Титан (спътник на Сатурн) и астероидите 433 Ерос и Итокава.
Поради огромното разстояние между кометата 67P/Чурюмов-Герасименко и Земята учените ще разберат дали кацането е успешно 28 минути след самото събитие. Потвърждение за успеха или съответно провала на мисията, ще има някъде към 18:00 -18:40 българско време.
Рискованият сценарий, който се разиграва на главозамайващите 511 милиона километра от нашата планета, може да наблюдавате на живо тук: http://rosetta.esa.int/