Жените днес имат по-голямо влияние върху света от когато и да било. 
 
През изминалата година станахме свидетели на много промени в положението на жените в световната политика и икономика, в шоубизнеса и филантропията. Как нежната част от човечеството пое промяната на света в свои ръце и кои са дамите, които не се отказват пред трудностите?
 
Авторитетното издание Business Insider състави класация на 50-те най-влиятелни жени за 2013 г., които променят света.
 
Научете повече за някои от тях:
 
10. Ангела Меркел
 

 
Ангела Меркел е канцлер на Германия от 2005 г. насам и лидер на Християндемократическия съюз от 2000-а досега. Първата жена, заемаща най-висока правителствена длъжност в страната.
Меркел е една от най-противоречивите фигури в Европа, но със сигурност е една от най-известните дами в света.
 
9. Мариса Мейър
 

 
Мариса Мейър измъкна технологиите от бурята, след като стана главен изпълнителен директор на Yahoo през юли 2012 г.
Google вече е направил няколко големи подобрения за Yahoo, включително обновяване на сайта, нова система за електронна поща и няколко големи придобивки, като Summly за 30 милиона долара. В допълнение към ролята си на главен изпълнителен директор на Yahoo, Мейър е и член на борда на Walmart и активен инвеститор.
През октомври, Мариса и нейният съпруг Закари Боуг се сдобиха с момченце. Младата майка споделя, че е разкрила бременността си пред Yahoo, но за компанията тя не е била проблем. Мейър решава да не ползва целия си отпуск по майчинство и се връща на работа.
Сега тя е работеща майка, която ръководи дружество и семейство. Мариса е направила детска кът в офиса си, доказвайки че е напълно възможно да имаш успешна кариера и семейство едновременно.
 
8. Джанет Садик-Хан
 

 
Откакто стана член на комисията на Министерството на транспорта в Ню Йорк през 2007 г., Джанет Садик-Хан е поела мисията да направи града едно по-зелено и приятно за живеене място.
Тя прави знаците за паркиране по-лесни за разчитане, подобрява автобусните линии и улеснява закупуването на билети за транспорта. Създава и 23 пешеходни площадки и зелени площи в обществени райони като Times Square и Madison Square Park, както и над 460 км алеи за велосипеди, свободни паркинги за автомобили и пешеходни зони. През април тя представи Citibike – нова програма за града, включваща каране на велосипеди.
 
7. Мери Джо Уайт
 
 
В момента Мери Джо Уайт е председател на Комисията по ценни книжа и фондови борси.
Когато положи клетва през април, тя се превърна в първата жена начело на Комисията, което я прави може би най-важната жена в сферата на финансите в САЩ. 
Въпреки че е само в началото на кариерата си като ръководител на Комисията, очаква се Мери да заеме твърда позиция и да се впусне в преследване на престъпници.
Преди това, от 1993 до 2002 г., Уайт е била прокурор на Южния окръг на Ню Йорк, както и Първи асистент на прокуратурата в САЩ, а по-късно и прокурор за Източния окръг на Ню Йорк.
 
6. Пуси Райът
 

 
По време на суровата руска зима, когато се развихриха протести срещу президента Путин, три млади жени се превърнаха в световни звезди на руската опозиция.
През февруари 2012 пънк бандата Пуси Райът организира анти-Путин концерт, наречен „Punk Prayer” в Катедралата на Христос Спасител в Москва, призовавайки Дева Мария, за да „изгонят Путин навън”. Това, което постигна бандата обаче, бе арестуването си. Бяха осъдени на по две години затвор, но не им попречи да продължат със своята анти-Путин кампания. Преди няколко седмици момичетата бяха освободени от затвора.
 
5. Лена Дънам
 
 
През 2012 г. Лена Дънам се превърна в известен независим режисьор след създаването и участието си в хитовото шоу на HBO "Girls" – всички на възраст от 26 години. От премиерата си през април 2013 г., „Girls” печели награди Еми и Златен глобус. Шоуто вече приключи втория си сезон, а феновете настояват за трети. Сериалът се превърна в символ на жените в Поколение Y (Generation Y - родените от началото на 80-те до 2000-а).
Междувременно, Дънам е подписала договор на стойност 3,5 милиона долара за книга с работно заглавие “Not That Kind of Girl: A Young Woman Tells You What She’s Learned”, в която тя пише и илюстрира есета за любовта, секса и живота на двадесет и няколко годишно момиче, живеещо в Ню Йорк.
 
4. Малала Юсафзай
 

 
Малала Юсафзай е само на 15 години, но вече е международен символ на момичешкото образование.
Пакистанската тийнейджърка говори напълно откровено за образованието на момичетата, пишейки анонимни блогове за BBC от 2009 г. насам. Тази стъпка момичето предприема след мандата на талибаните в родната й държава, които забраняват на всички девойки да ходят на училище. Тя продължава да посещава занятия, въпреки забраната и унищожаването на 150 училища от талибаните, докато не бива застреляна в главата от талибански стрелец през октомври 2012 година.
Въпреки изстрела, тя оцелява и се превръща в символ на съпротивата в Пакистан, вдъхновявайки и други млади момичета да не се отказват от образованието си. Тя бе най-младият кандидат за Нобелова награда за мир.
 
3. Хилъри Клинтън
 

 
Хилъри Клинтън се оттегля като държавен секретар на САЩ само година след пътуването си до 112 страни - време, през което тя прекарва 401 дни на път, които я превръщат в държавния секретар с най-много пътувания в историята.
Когато тя подаде оставка, популярността й скочи до небето и тя е с невероятния рейтинг от 69%. Това я превръща във фаворит за президентските избори в САЩ през 2016.
 
2. Шерил Сандберг
 

 
Главният оперативен директор на Facebook се прочу, след като през март миналата година пусна книгата си „Lean In: Women, Work, and the Will to Lead”.
Според книгата й жените често се превръщат в най-големите си врагове, сами саботират кариерата си, още преди да е започнала. Книгата е получила много добри отзиви от критиците, които твърдят, че тя е насочена към елитните, образовани жени и игнорира всички останали.
Вече съществуват пример, които показват, че методът на Сандберг вече работи. Тя безспорно вдъхнови цяло поколение жени да се издигнат до върха.
 
1. Мелинда Гейтс
 

 
Съпругата на основателя на Microsoft Бил Гейтс влага милиардите си за добра кауза.
Откакто семейство Гейтс стартираха фондацията си през 1994 г., Мелинда я превърна в най-голямата филантропска организация в света с дарени над 36 милиарда долара. 
Тя винаги е била застъпник за здравето на жените, но през последната година решава да предприеме мерки, свързани със семействата. След разговор с жени в развиващите се страни по целия свят, Мелинда осъзнава, че може значително да подобри живота им, ако поеме контролна над раждаемостта.
Това задейства плана и семейство Гейтс влагат 4 милиарда долара, които да допринесат за взимането на противозачатъчни средства от 120 милиона жени по света до 2020 година. 
 
Сред едни от най-великите жени в света попадат още: Ана Уинтур (45)- главният редактор на Vogue и истински диктатор в света на модата, Сара Блейкли (44) – най-младият милиардер в света, Серена Уилямс (35) – една от най-добрите тенисистки на всички времена, Дилма Русеф (32) – първата жена президент на Бразилия, Мишел Обама (30) - първата дама на САЩ, режисьорката и носителка на Оскар Катрин Бигълоу (28), звездата от "Игрите на глада" Дженифър Лоурънс (23), световноизвестната архитектка Заха Хадид (21), Тина Фей (14) - комедиант, актриса и продуцент, и много, много други.
 
Всъщност, абсолютно всяка жена е способна да промени света, стига да повярва в собствените си възможности и да не се отказва от мечтите си.