Какво означава да бъдеш феминистка? В първата си реч като посланик на добра воля за „Уницеф”, Ема Уотсън заяви, че макар и думата да се е превърнала в синоним на „мъжемразка”, всъщност означава „вярването, че мъжете и жените трябва да имат еднакви права и възможности”.
Социалната активистка, писателка, редакторка и лекторка Глория Стайнем е горда феминистка, която се бори за правата на жените от края на 60-те години. Тя е сред водачите на движението, издава женско списание и е написала няколко книги за правата на жените и равенството между половете – нещо, за което се бори и до ден днешен, когато е на 81. „Истината е, че жените не могат да бъдат равни извън дома си, докато мъжете са равни с тях и вътре в него”, споделя тя в едно свое интервю. Прочетете и други вдъхновяващи цитати за феминизма от Глория.
Ако си казваме истината, си даваме взаимно сила. Това ни помага да осъзнаем, че не съществува такова нещо като перфектност. Можем да бъдем уникални, но не и перфектни.
„Хората са свързани, а не степенувани – едни с други, с природата и с Вселената”.
„Всички поколения трябва да помнят, че имаме да научим от следващите толкова, колкото и можем да им преподадем”.
„Когато хората ме питат защо все още имам вяра и енергия след всички тези години, винаги им отговарям: Защото пътувам. Да поема по пътя – под което имам предвид да оставя на пътя да ме поведе, промени представата ми за себе си”.
„Пътят е объркан по същия начин, по който и животът ни е объркан. Това ни вади от отрицанието и ни въвежда в реалността, вади ни от теорията и ни въвежда в практиката, вади ни от предпазливостта и ни въвлича в действието, вади ни от статистиката и ни въвлича в историите – с други думи, вади ни от главите ни и ни въвежда в сърцата ни”.
Винаги съществува страх, когато опитваш нещо ново. Фразите, които най-много ми помогнаха бяха: “Следвай страха” и „Страхът е белег на израстването”.
„Изгубих много време не заради страх, а заради желанието да бъда полезна. Приятел, роднина или някой в движението ме молеше да направя нещо и аз си мислех „Е, това не е много трудно, мога да помогна – ще го направя!”. Защото по този начин, се чувствах истинска само когато бях полезна”.
"Мисля, че затруднението да кажеш „не” е проблем на всички жени. Но при мъжете не е така. Един познат ми даде картинка на мъж, който седи на бюро, говори по-телефона и казва: „Какво ще кажеш за… никога? Устройва ли ви?”.
„Идеята е, че не трябва да разберете какво трябва да вършите, за да направите нещо значимо. Трябва да направите така, че всичко, което връщате, да отразяват ценностите, които са важни за вас. Защото не знаем какво ще бъде значимо за в бъдеще.”
„Чувствам се сякаш 81-годишната възраст, не е моята възраст. Спирам непознати на улицата и им казвам на колко години съм, защото се опитвам самата аз да го повярвам”.
“Жените трябва да се отнасят към себе си така, както се отнасят с другите. Трябва да разменим ролите си.”
„Осъзнах твърде късно, че ако искаш другите да те слушат, трябва и ти да ги слушаш”.
Главно правило за това как да промениш нещо или да постигнеш нещо, когато имаш повече власт от останалите е, че трябва да слушаш толкова, колкото говориш. Ако имаш по-малко власт, трябва да говориш толкова, колкото слушаш. Отне ми години да го осъзная.
„Докато мъжете не започнат да отглеждат децата си толкова, колкото жените го правят, жените няма да могат да бъдат равностойни на работното място. А обществото ни е толкова назад по отношение на гъвкавото работно време и отпускът по майчинство”.
"Мисля, че най-истинският страх, който някога съм изпитвала, беше от това да говоря пред хора. Наистина се парализирах. Но го преодолях."
Коя е най-вдъхновяващата фраза за вас?