С развитието на технологиите се промениха много неща, включително и връзките между хората. Психолозите с тревога забелязват 12 нови правила на съвременните взаимоотношения, които безсмислено усложняват любовта и ни правят нещастни. Може би е време да загърбим тези навици, за да бъдем щастливи?
1 от 16

12 поведенчески грешки, които съсипват съвременните връзки
13
33557
38

1. Прекратяването на връзката без яснота
В днешно време ние постоянно общуваме с приятелите си чрез социалните мрежи и други приложения, затова много често изобщо не си казваме „чао“. Разговорът е един непрестанен поток без край и много хора приемат за нормално да не се сбогуват, ако вече не могат да отговарят. Нещо подобно се случва и в някои връзки. В началото си пишете много, може би дори се виждате на живо, след това разговорите оредяват, отговорите стават по-кратки и накрая комуникацията просто спира. Без скандали, без ясен край – връзката ви прекъсва без конкертна причина, а ти се питаш „какво стана всъщност?“.

2. Внезапното изчезване
Внезапното изчезване се различава от първото поведение по това, че е наистина внезапно и неочаквано. Разговорите ви са дълги и интересни (поне по твое мнение), обаче другият просто изведнъж спира да пише и да отговаря на всякакви съобщения. В такива ситуации е най-добре да не го търсиш повече и да продължиш напред.

3. Да играете на криеница
В миналото нещата бяха по-прости – ако има взаимно привличане, нещата са ясни от самото начало и в повечето случаи хората не криеха връзките си. Днес хората обичат да усложняват допълнително живота си и да крият взаимоотношенията си.

4. Вечно зает
Сигурна си, че той те харесва, но, колкото и да е странно, той е вечно зает и няма време да се види с теб. Всички знаем тази игра на котка и мишка, в която единият се прави на недостъпен, за да събуди по-голям интерес у другия, но много често се получава точно обратното – интересът изчезва.

5. Да те държи като резерва
Много е неприятно и е изключително обидно някой да те пази като „резерва“ – за всеки случай, ако му е скучно. Той ти дава напразни надежди, че помежду ви може да стане нещо, но в първия момент, в който друга жена привлече интереса му, той изчезва и не ти обръща внимание. Ако нещата не се получат с другата, може пак да се върне при теб. Истината е, че другият човек живее на пълни обороти, докато ти го чакаш и се измъчваш какво се случва – по-добре изобщо не се занимавай с него.

6. Зарибяване с „трохи“
Това поведение е доста популярно в социалните мрежи. Идеята е, че подхвърляш „трохи“ на човек, който те харесва – обсипваш го с лакойве, пращаш му смайлита... Тоест му напомняш за твоето съществуване и му даваш надежда, че може нещо да стане помежду ви. За съжаление, такова поведение нищо не означава – хората, които подхвърлят лайкове, просто не искат да изгубят обожателите си.

7. Просто приятели
Не че мъжете и жените не могат да бъдат просто приятели, но много често единият има чувства към другия, а другият или се прави, че не забелязва, или използва този факт в своя полза , знаейки, че никога няма да отвърне на чувствата на другия. Най-добре е след няколко месеца просто да се откажем, отколкото с години да се надяваме, че нещо ще се получи.

8. Обвързани, но търсещи
Има хора, които не са щастливи в сегашната си връзка, но се страхуват да я прекратят от страх да не бъдат самотни, затова активно търсят друг партньор, без да прекратяват връзката си. След като си намерят друга половинка, те вече са готови да сложат край на връзката си. Ясно е, че такова поведение води само до повече болка.

9. Постоянните късания и събирания
Няма какво да се лъжем – някои хора са пристрастени към драмите и силните емоции. За това са готови да се разделят с партньора си след всеки скандал и после да се съберат отново. Ако обаче сте се разделяли вече два пъти, едва ли има смисъл да се събирате пак и да живеете в един омагьосан кръг от събирания и раздели.

10. Секс по приятелски
През последните години стана модерно хората да казват, че не са готови за истинска връзка, затова пък си търсят партньор за необвързващ секс. Истината обаче е, че в повечето случаи е почти невъзможно да си останете просто „приятели“ – накрая винаги единият се влюбва в другия и нещата стават много сложни.

11. Бързите срещи
Благодарения на някои приложения може да си намерите партньор само за няколко минути и след 1 час вече да сте на среща. А пък целта на срещата е просто секс и никой не се старае да впечатли наистина другия, защото и двамата не търсят нищо повече. След множество такива срещи човек започва да се отказва от идеята за сериозна връзка и спира да се старае да изгради стабилни взаимоотношения с хората, с които се вижда.

12. Страхът от самотата
Огромната популярност на приложенията за запознанства се дължи на човешкия страх от самотата. Въпреки че все повече хора не могат да изградят стабилна връзка (а и дори нямат такова желание), те все пак се чувстват непълноценни, ако са сами. Правилната стратегия в такива случаи е да се вгледаме в себе си и да се опитаме да направим живота си смислен, за да започнем да се харесваме и да живеем в мир със себе си. Само тогава ще победим страха от самотата и ще искаме да изградим връзка не за да потиснем личните си проблеми, а защото наистина харесваме дадения човек.
Ивелина Иванова
14.11.2018